Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayland Merkez Bankası: Yüksek Faiz Artışlarına Gerek Yok

2018’den beri ilk kez faiz artıran Tayland Merkez Bankası'ndan, sonraki dönemde yüksek faiz artışlarının devam etmeyeceği mesajı geldi. Ayrıntılar haberde;
Tayland Merkez Bankası: Yüksek Faiz Artışlarına Gerek Yok
HABER GİRİŞ

Tayland Merkez Bankası (BOT) Başkanı Sethaput Suthiwartnarueput, 4 yıl sonra alınan ilk faiz artırma kararının ardından bugün dikkat çekici bir açıklamada bulundu.

Ülke ekonomisinin sene sonunda sadece pandemi öncesi seviyelere dönmesi beklendiği için bankanın yüksek oranlı artışlar yapmasına gerek olmadığını ifade etti.

Suthiwartnarueput, 2023’te hedeflenen seviyelere dönmeden önce manşet enflasyonun üçüncü çeyrekte zirve yapacağı tahminini paylaştı.

“Enflasyon oldukça yüksek seyrediyor” diyerek, talep tarafında herhangi bir enflasyonist baskı olmadığını, arz tarafının enflasyonu tetiklediğini söyledi.

″Gelişmiş Ekonomiler Yumuşak İniş Arıyor, Biz Sorunsuz Kalkış için Çalışıyoruz”

BOT Başkanı, enflasyonun küresel çapta bir sorun oluşturduğuna değinerek, enflasyonla mücadelede şahin tavır alarak faiz yükselten ülkelerle Tayland’ı karşılaştırdı.

GCM Yatırım Banner

Tayland’daki ekonomik döngünün çok daha farklı bir bölümde olduğunu savundu. Merkez Bankası’nın bu ay yaptığı 25 baz puanlık artışın kademeli ve ölçülü bir yaklaşım olduğunu ifade etti.

Gelişmiş ekonomilerin uyguladığı sıkı para politikalarına nazaran Tayland’ın yaklaşımının ülkenin ekonomik toparlanmasını bozmadan devam edeceğini aktardı.

Suthiwartnarueput, ″Gelişmiş ekonomiler yumuşak bir iniş arıyor ancak biz sorunsuz bir kalkış sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Ekonomik İyileşme için Turizme Odaklanıldı

Suthiwartnarueput, Tayland’ın ekonomik büyümesi için turizmi işaret etti. Turizmde yaşanacak bir toparlanmanın ülke ekonomisindeki büyüme için elzem olacağını paylaştı.

Ülke ekonomisi büyük ölçüde turizme dayanan Tayland’ın pandemi kısıtlamalarının hafifletilmesinden faydalanması gerektiğini aktardı.

“Covid’den önce Tayland’a 40 milyon turist geliyordu. Geçen yıl 400 bin kişiydik” diyerek iyileşmenin büyük oranda turizme bağlı olduğunun altını çizdi.

BOT’un bu yıl turist beklentisinin 8 milyonu bulduğu bilgisini vererek; “Tayland ekonomisinin güçlü bir ivme ile toparlanmaya devam etmesi bekleniyor. Bu, uluslararası seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi ve seyahat duyarlılığının artmasının ardından beklenenden daha fazla sayıda yabancı turist gelmesine bağlanabilir” dedi.

Tayland Merkez Bankası, artan enflasyonun ülke ekonomisini baskılamaya devam ettiği için son toplantısında 2018′den bu yana ilk kez politika faiz oranını artırdı. 25 baz puan artışa giden banka, politika faizini yüzde 0,75’e çıkardı.

Haziran ayında enflasyonu, 14 yıllık rekor kırarak yüzde 7,66’ya ulaşan ülkede, Temmuz’da piyasa beklentilerinde yüzde 7,61′lik hafif bir düşüş kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.