Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tayland MB, 2020 Görünümünü Yükseltirken 2021’i Düşürdü

Faizi rekor düşük seviyede tutmaya karar veren Tayland Merkez Bankası, 2020 için daralma tahminini yüzde 8,1’den yüzde 7,8’e çekerken gelecek yılın tahminini yüzde 5’ten yüzde 3,6’ya düşürdü.
Tayland MB, 2020 Görünümünü Yükseltirken 2021’i Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayland Merkez Bankası (BoT), kilit faiz oranını rekor düşük seviyede tutmaya devam ederek ekonomi koronavirüsten bazı toparlanma belirtileri gösterdiği için GSYİH görünümünü hafifçe yükseltti.

Bangkok Post’un haberine göre BoT’un Para Politikası Kurulu, üçüncü bir toplantıda oranı %0,50 gibi rekor bir düşük seviyede sabit tutmaya oybirliğiyle karar verdi.

Reuters anketine katılan 18 ekonomistin tamamı, merkez bankasının faizleri bu yıl şimdiye kadar 75 baz puan düşürdükten sonra beklemede kalacağını tahmin etmişti.

BoT ayrıca 2020 için gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) tahminini yükseltti ve ekonominin bu yıl %8,1’lik rekor bir daralma tahminine kıyasla %7,8 küçüleceğini öngördü.
Tayland MB
Kaynak: Trading Economics

Haziran ayında Tayland Merkez Bankası GSYİH’de düşüş tahminini yüzde 8,1 olarak vermişti. Ancak bu kez görünümü aydınlattı. Tayland MB Başkan Yardımcısı Titanun Mallikamas, kararın ardından yaptığı açıklamada merkez bankası para politikasının uyumlu kaldığını ancak istihdam ve ekonomik yeniden yapılanmaya odaklanarak iyileşmenin itici gücü olması gerektiğini dile getirdi.

“Gelecekte, çeşitli kurumların hükümet politikalarının daha hedefli ve zamanında olması gerekiyor” ifadelerini de kullandı.

GCM Yatırım Banner

Standard Chartered ekonomisti Tim Leelahaphan, Tayland ekonomistinin zayıf kaldığını belirterek; “devam eden protestolar göz önüne alındığında, siyasi durum ekonomi için ek bir risk oluşturabilir, mali ve hedeflenen parasal tedbirler artırılmazsa, dördüncü çeyrekte bir faiz indirimi daha bekliyoruz” dedi.

Güneydoğu Asya’nın ikinci en büyük ekonomisi için kısa süre önce benzer bir yorum daha gelmiş, Tayland’ın yükselen protestolar ve düşen ekonomiye çifte sorunla karşı karşıya kaldığı söylenmişti.

Diğer taraftan Tayland MB, önceki yüzde 8,1’lik düşüş tahminini yüzde 7,8’e çekse de gelecek yılın tahminini yüzde 5’ten yüzde 3,6’ya düşürdü.

Ekonominin pandemi öncesi düzeyine dönmesinin iki yıl alacağı belirtilirken baht için olası bir toparlanma ekonomik toparlanmayı etkileyebileceğinden para politikası kurulunun döviz piyasasında herhangi bir yeni adım ihtiyacını değerlendireceği söylendi.

Banka, bu yıl için enflasyon tahminini Haziran ayındaki yüzde eksi 1,7’den yüzde eksi 0,9’a ve 2021 için yüzde 0,9’dan yüzde 1’e yükseltti.

2020 ihracat tahminini Haziran’daki yüzde 10,3 daralmaya kıyasla yüzde 8,2 daralmaya revize ederken, 2021 tahminini yüzde 4,5 ihracat büyümesi olarak korudu. Bu yıl turist gelişleri için tahmin Haziran ayındaki 8 milyondan 6.7 milyona düşürülürken önümüzdeki yılın tahmini 16,2 milyondan 9 milyona düşürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.