Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayland Ekonomisi 2Ç20’de 1998 Krizinden Bu Yana En Kötü Düşüşünü Kaydetti

Tayland ekonomisi, 2020’nin ikinci çeyreğinde ilk çeyrekteki yüzde 2 daralmanın ardından yıllık bazda yüzde 12,2 küçüldü. Bu 1998’in ikini çeyreğinden bu yana görülen en kötü gerileme oldu.
Tayland Ekonomisi 2Ç20’de 1998 Krizinden Bu Yana En Kötü Düşüşünü Kaydetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Tayland ekonomisi, yirmi yıldan uzun bir süredir en büyük daralmasını kaydederken resesyon derinleşti.

Ulusal Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Konseyi 17 Ağustos Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gayri safi yurtiçi hasılanın bir yıl öncesine göre yüzde 12,2 oranında küçüldüğünü ve bunun 1998’deki Asya mali krizinden bu yana en büyük düşüş olduğunu söyledi.

Nisan-Haziran çeyreğindeki yüzde 12,2’lik düşüş, yüzde 2’ye revize edilen ilk çeyrekteki yüzde 1,8’lik daralmanın üzerine geldi. Düşüşün nedeni NESDC’ye göre toplam mal ve hizmet ihracatında, özel yatırımda ve özel nihai tüketim harcamalarında yaşanan düşüşlerden kaynaklandı. Ancak devlet tüketim harcamaları ve kamu yatırımı arttı.

Üretim tarafında ise tarım sektörü, esas olarak kuraklık koşulları nedeniyle yüzde 3,2 oranında düştü.
NESDC Tayland Ekonomi 2Ç20 Düşüş
Kaynak: NESDC

Tarım dışı sektör 2020’nin ilk çeyreğindeki yüzde 1,3’lük düşüşten sonra yüzde 12,9 geriledi. Bunun nedeni Covid-19 salgınının imalat ve hizmet sektörünü kötü etkilemesi oldu ki imalat yüzde 14,4 düşerken hizmet yüzde 12,3 düştü.

Hizmet sektöründeki azalma, ağırlıklı olarak azalan yabancı turist sayısından ve sonrasında Covid-19’a yönelik tedbirlerden kaynaklandı.

Harcama tarafında özel nihai tüketim harcamaları %6,6 düştü. Ayrıca sabit sermaye oluşumu ve mal ve hizmet ihracatı ve ithalatı sırasıyla yüzde 8, yüzde 28,3 ve yüzde 23,3 oranında daraldı. Ancak hükümetin nihai tüketim harcamaları %1,4 oranında arttı.

Mevsimsel düzeltmenin ardından, Tayland ekonomisi 2020’nin ikinci çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 9,7 düştü.

The Straits Times, Tayland ekonomisinin bu yılki görünümünün her ikisi de Covid’den büyük darbe alan ihracat ve turizmdeki çöküş nedeniyle Asya’daki en vahim ekonomi olduğunu yazdı.

Acı, Bloomberg tarafından takip edilen Asya’da en iyi performans gösteren ikinci para birimi olan bahtın Nisan-Haziran çeyreğinde yüzde 6’dan fazla yükselmesi ile arttı.

Ekonomi Konseyi Genel Sekreteri Thosaporn Sirisumphand, “Ekonomi, özellikle istihdam, kötü borçlar ve küçük ve orta ölçekli işletmeler konusunda endişeliyiz, kayıt dışı sektörde 16 milyon işçiye bakmaya çalışacağız, onlara yardımcı olacak önlemler hazırladık” dedi. Konsey, tüm yıl tahminini yüzde 5 ila 6’lık önceki düşüş tahmininden, yüzde 7,3 ila 7,8 oranına yükseltti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu