Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tax Free ile Artan Turist Alışverişlerinde En Fazla Pay Çinlilerin Oldu!

Türkiye'de tax free satışlar 2019 yılında %28 artarken, satışlarda en büyük payı Çinliler elde etti.
Tax Free ile Artan Turist Alışverişlerinde En Fazla Pay Çinlilerin Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ülkelere gelen yabancı ziyaretçilerin orada yaptıkları harcama tutarını artırmak amacıyla devlet tarafından sağlanıp, satın alınan ürünlerde KDV tutarından muaf tutulma avantajı anlamına gelen Tax Free Shopping (KDV İade Alışveriş), özellikle Çinli turistlerin yurt dışı alışverişlerinin bir numaralı hizmeti olarak biliniyor. Yabancı turistlerin yaptıkları harcamaları daha yüksek seviyelere çıkarma amacı taşıyan bu uygulama, aynı zamanda ziyaretçileri de harcamalarını artırmaya teşvik ediyor.

Son dönemlerde Türkiye’de de yaygınlaşan Tax Free sistemi, 2019 yılı boyunca %28 oranında büyüme kaydetti. İsviçre merkezli turizm alışveriş vergi iadesi şirketi Global Blue tarafından oluşturulan verilere göre, geçtiğimiz yapılan Tax Free satışlarında en fazla satış payı elde edenler genel büyüme içinden elde ettiği %4’lük büyüme ile Çinliler oldu. Katarlılar ise yapılan ortalama harcamada üst sıralarda bulundu.

2019’da çeşitli politik sebeplerden dolayı Suudi Arabistanlı turistlerin Türkiye ziyaretlerinde azalma oldu ve bundan kaynaklı alışverişlerde kaydedilen %13 daralmaya rağmen %28’lik orandan %9’luk pay alarak toplam alışveriş hacimlerinde Çinlilerden hemen sonra geldiler. Geçtiğimiz yıl en yüksek büyüme %86 ile Mısırlı turistlerde görülürken, %57’lik büyüme ile İran ikinci sırada bulundu.

Dünya çapında 53 ülkede hizmet verip 2000 bin civarındaki personeliyle “vergisiz alışveriş” hizmeti sunan Global Blue, 1996 yılından bu yana Türkiye’de bulundu ve ülkemizde yaklaşık 8000 perakende noktası elde etti.

Global Blue Dünya Çapında HizmetHer yıl düzenli olarak verilerini paylaşan şirket, 2018 ve 2019 yıllarında yaptığı KDV iade satışlarının analizini yayımladı. Bu veriler üzerinden konuşan Global Blue Türkiye Genel Müdürü Selim Şeyhun, 2019 yılında Türkiye’nin Tax Free satışlarında işlem adedi bazında %21 ve alışveriş başına yapılan averaj harcamalarda ise %5 oranında büyüme kaydettiğini aktardı. Durumun oldukça iyi olduğunu söyleyen Şeyhun, bunun Türkiye’ye gelen turist sayısında görülen artış ile doğru orantılı olduğunu belirtti.

Özellikle Kuveyt ve Katar’dan gelen turistlerin Türkiye harcamalarının yüksek olduğuna işaret eden Şeyhun, buralarda kaydedilen büyüme oranının sırasıyla %35 ve %30 olduğunu ifade etti. Alışveriş başına düşen harcamalarda Katar’ın ilk sırada yer aldığına dikkat çekti. Kaydettikleri %11 büyüme ile 4474 liralık alışveriş yaptıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner
Türkiye’de Tax Free satışların 2020 yılında yaklaşık %20 büyüyeceğini tahmin ettiklerini söyleyen Şeyhun, özellikle Çinlilerden yüksek performans beklentisi içinde olduğunu belirtti.

Tax Free Satışlar BüyüyecekBu yıl perakende sektörünün ileri gelenlerinin ve bazı AVM’lerin Çin’e yönelik tanıtım faaliyetleri düzenleyeceğini duyurdu. Çinlilerin kullandığı dijital ödeme platformunun yaygınlaşmasıyla harcamaların artacağını düşündüğünü söyledi.

Açıklamalarını sürdüren Şeyhun, Türkiye’nin toplam Tax Free satışları verilerine bakıldığında, ilk 10 arasında Avrupalıların ve Amerikalıların bulunmadığına dikkat çekti. Bu durumun o bölgelerden ülkemize ziyarete gelenlerin alışveriş etmediğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Tax Free satışların en fazla gerçekleştiği şehrin İstanbul olduğunu açıkladı ve yoğunluk oranının %84 seviyelerinde olduğunu aktardı. Türkiye’nin diğer bölgelerinde yapılan lüks yatırımların artırılması halinde satışlarda artış görülebileceğini belirtirken, Tax Free satışlar ile marka karmasının doğru orantılı bir ilişki içinde bulunduğuna dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın