Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2019’da Cirosunu %20 Artıran İstinyePark, Yerli ve Yabancıların Cazibe Merkezi Oldu!

2019 yılında cirosunu bir hayli artıran İstinyePark, turizm gelirlerine en fazla katkı sağlayan AVM olarak misafirlerini ağırlamaya devam ediyor.
2019’da Cirosunu %20 Artıran İstinyePark, Yerli ve Yabancıların Cazibe Merkezi Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul’un en lüks AVM’lerinden biri ve ünlü sanatçıların uğrak noktası olan İstinyePark, 2019 yılında cirosunu %20 artırdı. Bu yıl toplam 17 milyon ziyaretçiye kapılarını açan AVM, yabancı ziyaretçi sayısında da %110 artış kaydetti. Burayı ziyaret eden yabancı uyrukluların toplam misafir sayısına oranının %10 olduğu öğrenildi.

Alışveriş sektörünün adeta lideri konumunda bulunan İstinyePark, 87 bin metrekarelik mağaza alanına sığdırdığı 280 mağaza ve 4300 personeliyle yerli ve yabancı alışveriş tutkunlarını kendine çekiyor. İstinyePark Genel Müdürü Uğur Berk, AVM’yi en çok ziyaret eden yabancı turistlerde Çinlilerin payının oldukça fazla olduğunu, bununla birlikte İran, Katar, Kuveyt ve Mısır’dan da yoğun ilgi ile karşılaştıklarını aktardı.

Berk, Tax Free’ye konu olan yabancı turistlerin alışveriş harcamaları incelendiğinde, İstanbul’da bulunan her 3 turistten birinin alışveriş yapmak için İstinyePark’ı tercih ettiğini ve yabancı ziyaretçilerin toplam ciro içinde %30 payının bulunduğunu açıkladı.

İstinyePark Genel Müdürü Uğur BerkBerk, İstinyePark’ın yabancı ziyaretçilerden elde ettiği cironun 2018 yılına kıyasla %22 arttığını söyledi. 2019 yılının perakende sektörü açısından değişim yılı olduğunu belirtti. 2018 yılının son çeyreğinde döviz bazlı kiraların Türk lirasına çevrildiğini ve bunun etkilerinin perakende sektöründe hissedildiğini hatırlattı. AVM’de yer alan pek çok yabancı markanın büyüme ve yeni  yatırımlar yolunda yeni hamleler yaptığını aktardı. Bu karara yönelmede İstinyePark’ın yabancı turistler tarafından sıkça tercih edilmesinin etkili olduğunu ekledi.

Başlatılan bu değişim hareketliliğiyle birlikte domino etkisiyle markaların yer değiştirmeye ve metrekare büyütmeye yöneldiğini söyleyen Berk; Louis Vuitton ve Rolex gibi markaların 2020 yılı için metrekare çalışmalarını şu an sürdürdüğünü bildirdi. Bunun yanında Zara, Zara Home ve Massimo Dutti gibi markaların ise bu yıl içinde metrekarede büyüme çalışması yaparak mağazalarını büyüttüğünü, aynı zamanda konseptlerinde yenileme yaptıklarını açıkladı.

İstinyePark’a 2019 yılı içinde pek çok yeni marka kazandırıldığını söyleyen Berk, 2021 yılında dünyaca ünlü Bulgari mağazasının AVM’de yer alacağını duyurdu.

Bulgari 2020'de AVM'de Yer AlacakHermes ve Fendi mağazalarına ise yoğun bir talep olduğunu söyledi. Bu markaların da önce metrekare bazında büyümeye ve ardından da ciro artış hedefine odaklanacaklarını belirtti. İstinyePark’ın büyümede istikrarlı duruşunu bozmadığını söyleyen Berk, bir otel ve AVM’nin içinde bulunduğu İzmir İstinyePark’ın 2020 yılının Ağustos ayında açılacağının haberini verdi.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan İstinyePark, yılbaşına sayılı günler kala 2o20 yılını farklı organizasyonlarla karşılamaya hazırlanıyor. Farklı markaların yapacağı etkinlikler, 23 Aralık haftasında ünlü isimlerin konserleriyle devam edecek. Markalar Sokağı’nda Dalibor Dadof, 3 gün devam eden bir performansla ilgililerini bekliyor olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın