Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tavuk Eti Üretiminde Artış Nisan’da Hızlanırken Yumurtada Düştü

TÜİK raporuna göre tavuk eti üretiminde yükseliş devam ediyor. Tavuk yumurtası üretimi ise düşüşte. İşte detaylar;
Tavuk Eti Üretiminde Artış Nisan’da Hızlanırken Yumurtada Düştü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Nisan ayına ilişkin kümes hayvancılığı verilerini açıkladı. Tavuk eti üretimi bir önceki yıla göre yüzde 4,7 artarak 199 bin 200 tona ulaştı.

Tavuk eti üretimi Mart’ta ise yüzde 3 artışla 202 bin 938 ton olarak gerçeklemişti. Tavuk yumurtası üretimi 1,65 milyar adet olarak belirtilmişti.

Hindi eti üretimi Nisan ayı raporunda -7,9 gerçekleşirken Mart ayı raporunda 25,8 arttı. Yılın dördüncü ayında kesilen tavuk sayısı yüzde 8,4 arttı. Tavuk yumurtası üretimi ise yüzde 0,5 düşüşle 1,59 milyar adede geriledi.

Ocak-Nisan Dönemi En Fazla Artış Kesilen Tavukta Gerçekleşti!

Nisan Kümes Hayvancılığı Üretim
KAYNAK: TÜİK

Ocak-Nisan döneminde, 2021 yılına kıyasla kesilen tavuk sayısı yüzde 12,8 ile en yüksek artışı kaydetti. Hindi eti üretimi yüzde 11,8, tavuk eti üretimi yüzde 8,7 arttı. Tavuk yumurtası üretimi ise yüzde 0,5 azaldı.

Raporda 2021 yılında tavuk üretiminde en yüksek düşüşlerin kaydedildiği ayların Şubat ve Temmuz olduğu görüldü. Yükseliş ise Aralık’ta yaşandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın