Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tavanını 2. Güne Taşıyan MIATK Dev Yatırımını Açıkladı

MİA Teknoloji bugün KAP üzerinden duyurduğu yüksek teknoloji sektöründeki güçlü hamlesiyle dikkat çekti. Detaylar haberde;
Tavanını 2. Güne Taşıyan MIATK Dev Yatırımını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Mia Teknoloji A.Ş., yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren Vitalis Teknoloji A.Ş.’nin yüzde 28,58 hissesini 228 milyon 654 bin 545 lira bedelle satın aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan bildiride, satın alma işleminin 5 Haziran 2024 tarihinde tamamlandığı kaydedildi.

Vitalis Teknoloji A.Ş., nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka (AI) ve dijital dönüşüm gibi alanlarda hizmet veriyor.

Vitalis’in 2016 yılında kurulduğu aktarılan bildiride şirketin, inovasyon odaklı yaklaşımlarıyla tanındığı ve sektörde güçlü bir konuma sahip olduğu vurgulandı.

Mia Teknoloji, bu yatırımın küresel pazarda rekabet gücünü artıracağını ve Ar-Ge faaliyetlerine önemli katkılar sağlayacağını öngördü.

Satın alma işleminin, Vitalis’in yüzde 28,58 hissesinin nominal değeri olan 1 milyon 571 bin 900 liranın beher pay fiyatı 145,4638 lira üzerinden gerçekleştiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Değerlemenin, Bizim Menkul Değerler A.Ş. tarafından yapılan rapora dayanarak pazarlık usulüyle indirimli olarak belirlendiğine işaret edildi.

Mia Teknoloji, bu yatırımın ardından IoT ve AI alanlarında önemli kazanımlar elde etmeyi hedefliyor. Şirket, Vitalis’in büyük veri analitiği, yapay zeka tabanlı iş zekası ve veri analitiği platformları, blockchain tabanlı sistemler ve bulut teknolojileri konusundaki uzmanlığından yararlanmayı planlıyor.

MİA Teknoloji, bu yatırım ile faaliyetlerine olumlu katkı yapacağını ve küresel pazarda daha güçlü bir konum elde edeceğini öngörüyor. İşlemin tamamlanması için Rekabet Kurulu’nun onayının beklendiğine işaret edildi.

4 Haziran Salı günü 2024 yılı ilk çeyrek bilançosunu açıklayan Mia Teknoloji, net kârını bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 751 oranında artırarak dikkat çekmişti.

Paratic Piyasalar Mia Teknoloji Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Bilançonun ardından dünkü işlemlerine tavan fiyattan başlayan MIATK payları bugün yaklaşık yüzde 7 seviyesinden açılışı yapmasının ardından tavan fiyata ulaştı.

Son dönemde düşüş eğilimiyle yatırımcısını aylık bazda yüzde 3,37 kayba sokan hisse bugünkü tavanın da etkisiyle haftalık bazda yüzde 16,75 değer kazandı. Yıllık bazda yüzde 544,94 yükselen MIATK bugün TSİ 10.58 itibarıyla yüzde 9,98 artışla 57,3 lirayı test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın