Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TAV Havalimanları’ndan Kurumsal Yönetime Büyük Ölçüde Uyum!

SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri tarafından hazırlanan rapor ile TAV Havalimanları’nın Kurumsal Yönetim Derecelendirme notları revize edildi.
TAV Havalimanları’ndan Kurumsal Yönetime Büyük Ölçüde Uyum!
HABER GİRİŞ

TAV Havalimanları Holding A.Ş. 2023 Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Derecelendirmesi sonuçlarını açıkladı. Şirketin 12 Ağustos 2022 tarihinde 9,69 olarak belirlenen Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu bugün yayımlanan yeni raporda 9,69 (96,88) olarak teyit edildi.

Sermaye Piyasası Kurulu kurumsal yönetim ilkelerine uygun olarak derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni bulunan derecelendirme kuruluşu SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri tarafından yapılan değerlendirmeye göre şirketin derecelendirme notunda değişiklik yapılmadı.

Dünya Bankası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve bu iki örgütün özel sektör temsilcilerinin katılımı ile birlikte oluşturduğu Global Kurumsal Yönetim Forumu (GCGF) öncü çalışmaları temel alınarak oluşturulan çalışmada, toplam derecelendirme notunu belirlemede her bir ana bölüm için ayrı değerlendirme yapıldı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

Buna göre pay sahipleri notu 95,90, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık 98,65, menfaat sahipleri 98,82 ve yönetim kurulu notu 95,48 oldu.

9-10 arasında gelen değerler şirketin SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne büyük ölçüde uyum sağladığı, tüm politika ve önlemleri uygulamaya koyduğu anlamına geliyor.

GCM Yatırım Banner

Yönetim ve iç kontrol mekanizmalarının etkin bir şekilde oluşturulup, işlendiği, tüm kurumsal yönetim risklerinin tespit edilip, aktif şekilde yönetildiği, pay ve menfaat sahiplerinin haklarının en adil şekilde gözetildiği de bu aralıkta not alan şirketlerin özelliklerini temsil ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın