Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TAV Havalimanları Hisseleri Ağustos Trafik Sonuçlarıyla Ekside

Ağustos ayında TAV Havalimanları’nın yolcu sayısı 2019’a kıyasla %26 düşerken, 2020’ye göre %137 arttı. Şirket hisseleri verilerin ardından sınırlı düşüş gösteriyor.
TAV Havalimanları Hisseleri Ağustos Trafik Sonuçlarıyla Ekside
Son Güncelleme: 
Yorum

TAV Havalimanları Holding, Ağustos 2021 dönemine ait yolcu gerçekleşmelerini açıkladı. Firma geçen ay 8 milyon 625 bin yolcuyu ağırladı. Ağustos ayı yolcu sayısı pandemi öncesi olan 2019’un %74’ü seviyesinde gerçekleşti.

Bu sayı geçen yıla göre %137 fazla olurken, 2019’un %26 altında kaldı. Yılın ilk sekiz ayındaki toplam yolcu sayısı ise 2019’a kıyasla %51 geriledi. Açıklanan verilerin zayıf gelmesi şirket hisselerinde satış baskısı yarattı.

TAV hisseleri (TAVHL), saat 11.55’te %0,93 değer kaybıyla hareket ediyor.
TAV Havalimanları Hisseleri %0,93 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Salı günü 23,58 liradan kapanan hisseler, bu sabah 23,68’den açıldı. İlk olarak düşüş sergileyip, ardından 23,68 olan gün içi zirveyi bir kez daha kaydetti. Fakat bunun üzerindeki yolculuğunu sürdüremeyerek 23,36 liraya indi.

Günlük %1’e yakın kaybın ardından haftalık düşüşü %1,50’ye yaklaştı. Diğer yandan aylık %3, yıllık %56 pozitif bölgede tutunuyor.

TAV yatırımcıları bugün yolcu trafik sonuçlarını değerlendiriyor. Ocak – Ağustos arasındaki dış hat yolcu sayısında 2019’a kıyasla %59, iç hatlarda %39 azalış oldu. 2020 ile karşılaştırıldığında dış hat yolcu sayısı %112, iç hatlar %46 daha az gerçekleşti.

Deniz Yatırım aşılamanın artmasıyla, gelecek aylarda yolcu sayısında ılımlı toparlanma beklentisini paylaştı. Dış hatlar için de aynı beklentiyi paylaşan analistler, özellikle 2019 yılında %6 paya sahip olan İngiltere’nin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

TAV hisselerinin son bir aylık dönemde nominal olarak %5, relatif olarak %3 getiri sağladığı aktarıldı. Söz konusu beklentiler ve Ağustos verileri doğrultusunda hisseler üzerinde bugün çok fazla değişim beklenmediği kaydedildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu