Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TAV, Antalya Havalimanı Yeni İşletme İmtiyazıyla İlgili Detayları Paylaştı

TAV, Antalya Havalimanı kapasite artırım yatırımları ve işletme haklarının kiralanması ihalesinde en iyi teklifi verirken, yeni işletme imtiyazlarının detayını paylaştı.
TAV, Antalya Havalimanı Yeni İşletme İmtiyazıyla İlgili Detayları Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TAV Havalimanları Holding Anonim Şirketi, bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na Antalya Havalimanı ihalesini en iyi teklifi vererek kazandığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre; TAV ve Fraport tarafından oluşturulan ortak girişim, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından düzenlenen Antalya Havalimanı’nın kapasite artırımına yönelik ilave yatırımların yapımı ile iç/dış hatlar, genel havacılık, CIP terminalleri ve mütemmimlerinin işletme haklarının kiralanmak suretiyle verilmesi ihalesini en iyi teklifi vererek kazandı.

Bu ortak girişim, ihale şartnamesi uyarında Antalya Havalimanı’nı 1 Ocak 2027 ile 31 Aralık 2051 tarihleri arasında 25 yıllık dönemde işletme imtiyazına sahip oldu. Ocak 2027 – Aralık 2051 tarihleri arasındaki yeni imtiyaz süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli dış hat giden yolcu başına 17 Euro olarak belirlendi. İç hat giden yolcu başına ise 3 Euro olduğu açıklandı.

DHMİ’ye toplam KDV hariç 7,25 milyar Euro imtiyaz bedeli ödeneceği belirtilirken, mühendislik tedarik ve inşaat sözleşmesi bazında 2022 – 2025 yılları arasında yaklaşık 600 milyon Euro tutarında ve 2038 – 2040 yılları arasında yaklaşık 165 milyon Euro olmak üzere toplam 765 milyon Euro’luk yatırım yapılması öngörülüyor.

Gerekli onayların alınması ve hukuki prosedürlerin tamamlanmasının ardından ortak girişim taraflarının kurulacak olan şirketle DHMİ arasında bir kira sözleşmesi imzalanacağı da ifade edildi.

GCM Yatırım Banner
Açıklamanın geldiği sıralarda Tav Havalimanları hisseleri (TAVHL) %9,83 oranında artıda 29,42 liradan işlem görmeye başladı.
TAV Hisseleri %9,83 Yükseliş
Kaynak: Paratic Piyasalar

Hisseler, geçen haftaki işlemlerde 31,16 liraya kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. Ancak bu seviyenin ardından hızla gerileyen hisseler, bu haftaya 26,3 liradan başlangıç yapmıştı. İki günlük işlemlerde 27 lira bandında seyreden hisseler, dünkü işlemleri 26,86 liradan tamamlamıştı.

Tav Havalimanları hisseleri bugünkü işlemlere 27,3 liradan başlangıç yaptıktan sonra günü pozitif bölgede geçirmeye başladı. TSİ 14:35 sularında 29,54 liraya kadar yükselen hisseler, geçen haftanın ardından görülen kayıpların bir kısmını silmeyi başardı.

Hisselerde yukarı yönlü ivmenin devam etmesiyle birlikte 30,28 ve 31,08 lirada bulunan direnç noktaları takip edilecek. Aşağı yönde ise 27,94 ve 26,40 liradaki destek noktaları izlenecek.

Tav hisselerinin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık %3,47 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %10,67 oranında değerlenen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %44,31 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.