Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tasarruf ve Vergi Paketlerinde Top Meclis’te

TBMM’de bu hafta gündem yoğun. Komisyonda tasarruf ve vergi paketleri olmak üzere mali kararlar ele alınacak.
Tasarruf ve Vergi Paketlerinde Top Meclis’te
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığınca hazırlanan kamuda tasarruf ve verimlilik paketi ile vergi reformunu içeren taslak metin bu kez Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemini meşgul edecek.

Kamuoyunda uzun zamandır tartışılan ve eleştirilere konu olan tasarruf ve vergi paketlerinin Meclis gündeminde ele alınıp yasalaşması bekleniyor.

Geçen hafta Meclis’e sunulan ve devamı gelecek olan kamuda tasarruf ve verimlilik paketinin komisyon görüşmeleri başlayacak.

Teklifte yer alan meseleler arasında kamuda maaşları sabit tutacak karar da yer alıyor. Buna göre her statüdeki kamu görevlileri yalnızca bir görevi için maaş alacak böylece çoklu maaşlara son verilecek.

Diğer düzenlemeler arasında kamu kurumlarında kullanılmayan taşıt ve iş makinelerinin satışı için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na yetki verilmesi yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Türkiye Varlık Fonu’na kayıtlı olan Boru Hatları İle Petrol Taşıma A.Ş’nin (BOTAŞ)
ödenmemiş borçlarının alacaklarına karşılık mahsup edilmesi gibi düzenlemeler de yer alıyor.

Yeni Vergi Paketi Görücüye Çıkıyor

Geçen hafta iş dünyasında görücüye çıkarılan yeni vergi paketi bu hafta Meclis’e gelerek komisyon masasına yatırılacak.

Paket içeriğinde en çok tartışılan meseleler arasında yurt dışı çıkış harcındaki yaş şartının 23 yaş ile sınırlandırılarak artırılması, başkasının pos cihazını veya IBAN’ını kullanan iş yerlerine 20 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanması gibi düzenlemeler yer alıyor. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.