Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tasarruf Şirketlerine BDDK İzni Resmi Gazete’de

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından 6 tasarruf şirketine faaliyet izni verildi. Detaylar haberde;
Tasarruf Şirketlerine BDDK İzni Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından faaliyet izni verilen şirketlere ilişkin 07.06.2022 tarihli kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Faaliyet İzni Alan Şirketler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan intibak talebi uygun görülen 6 tasarruf finansman şirketi için faaliyet izni kararı çıktı. Bu şirketler şöyle belirtildi:

Emin Evim Tasarruf ve Finansman Anonim Şirketi (A.Ş.)

Fuzul Tasarruf Finansman A.Ş.

Birevim Tasarruf Finansman A.Ş.

GCM Yatırım Banner

Katılımevim Tasarruf ve Finansman A.Ş.

İmece Tasarruf Finansman A.Ş.

Sinpaş Tasarruf Finansman A.Ş.

Söz konusu kararlar; 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu ile Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince verildi.

21 Şirketin Tasfiyesine Başlanmıştı

Tasarruf finansman şirketlerinin sayıları son zamanlarda giderek arttı. Söz konusu şirketlerden bazılarının vatandaşlarda mağduriyetlere yol açtığı biliniyor. Bahsi geçen mağdur vatandaşların isyanları bir dönemler gündem olmuştu. Vatandaşlar sesini duyurmayı başardı ve BDDK konu üzerine incelemeler başlattı.

Yapılan incelemeler neticesinde BDDK tarafından geçen yıl 21 şirketin tasfiyesi gerçekleştirilmişti. BDDK tarafından 28.07.2021 tarihli basın açıklamasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 01.07.2021 tarih ve 9647 sayılı kararı ile 21 şirketin tasfiye edilmesi kararı kamuoyuna duyurulmuştu.

Tasfiyesine başlanılan 21 şirketten 6 şirketin devam eden sözleşmelerinin Katılım Evim ve İmece Evim’e devredileceği duyurulmuştu. Aynı zamanda BDDK, Birevim A.Ş.’nin Çözüm Tasarruf A.Ş. adlı firmayı devralmasına onay vermişti.

Süreç tamamlandı. 6 şirketin intibak talebinin kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile tasarruf finansman şirketleri faaliyet izinlerini aldı. Böylece söz konusu şirketlerin değerlendirme süreci tamamlanmış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.