Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TARSİM’e Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteği Belirlendi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre Tarım Sigortaları Havuzuna devlet tarafından taahhüt edilecek hasar fazlası desteğine ilişkin prim oranları belirlendi.
TARSİM’e Taahhüt Edilecek Hasar Fazlası Desteği Belirlendi
HABER GİRİŞ

Tarım Sigortaları Havuzuna (TARSİM), devlet tarafından taahhüt edilecek hasar fazlası desteğine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Tarım Sigortaları Kanunu’nun 15 ve 16. maddelerine istinaden TARSİM Yönetim Kurulu tarafından onaylanan Risk Paylaşımı ve Reasürans Planı’na göre TARSİM tarafından 1 Ocak-31 Aralık 2023 döneminde akdedilen sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan, ancak ulusal ve uluslararası piyasalara transferi yapılamayan risklerin hasar prim oranları tespit edildi.

1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe giren kararın hükümlerinin Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumunun ilişkin olduğu Bakan ile Tarım ve Orman Bakanı tarafından müşterek olarak yürütüldüğü bildirildi.

Yapılan tespitlere göre;

    • Havuzun üzerinde kalan kısım için yüzde 80 ile yüzde 95 arasında,
    • Havuzun ve havuza iş temin eden sigorta şirketlerinin üzerlerinde taşıdıkları kısım için yüzde 200 üzeri,
    • Münhasıran bitkisel ürünler don riski, hayvan hayat branşları şap hastalığı, ek hastalıklar ve terör riskleri ile sera ve su ürünleri branşlarına ilişkin yüzde 200’ü aşan kısmı için tamamı itibarıyla,
    • Münhasıran köy bazlı kuraklık verim sigortası ile ilgili olarak yüzde 200’ü aşan kısmı için tamamı itibarıyla hasar fazlası desteği taahhüt edildi.

Bu tespitler neticesinde hasar fazlası desteği ihtiyacı ortaya çıkması halinde, söz konusu tutarın Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinin ilgili tertibinden Tarım Sigortaları Havuzuna aktarılacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın