Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği Belirlendi! Miktar Açıklandı

Tarımsal yayım ve danışmanlık destekleri kapsamında kişi ve kuruluşlara yapılacak ödeme belli oldu. Konuya yönelik tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği Belirlendi! Miktar Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece tarımsal işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi ve kuruluşların desteklenmesine dair usul ve esaslar belirlendi.

Söz konusu tebliğin kapsamı şu şekilde açıklandı:

“Destekleme kapsamında tarımsal danışmanlık hizmeti alacak tarımsal işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti verecek tarım danışmanları ile kuruluşlar ve sorumlulukları, desteklemeye başvuracak kişi ve kuruluşlar, başvuru iş ve işlemleri, destekleme ödemesi kriterleri, desteklemelerin denetimine ilişkin görev ve yetkiler, desteklemenin geri alınması ve desteklemeden yararlanamayacaklar ile cezai sorumluluklara ilişkin usul ve esasları kapsar.”

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre tarımsal yayım ve danışmanlık desteklerine (TYDD) başvuran kişi ve kuruluşlara, bir tarım danışmanı için 144.000 TL ödeme yapılacak. Bu ödemenin, tarımsal yayım ve danışmanlık ile ilgili yönergede belirlenen işletme sayısının yüzde 80’inin altına düşmemesi ve hizmet sunması koşulu ile yapılacağı belirtildi.

Söz konusu ödemenin on iki aylık hizmet sunumu zorunluluğu saklı kalmak kaydıyla iki dilimde ödeneceği belirtildi. Kişi ve kuruluşa her bir tarım danışmanı için 11 Mart 2024 tarihinden sonra 72 bin TL, 11 Kasım 2024 tarihinden sonra 72 bin TL ödeme yapılacak.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilerek tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunan; üretici örgütü, ziraat odası ve bunların şubeleri de dâhil olmak üzere bünyelerinde çalıştırdıkları en fazla beş tarım danışmanı için bu ödeme yapılacak.

TYDD ödemeleri 2024 yılı bütçesinden karşılanacak. Ödemeler şubesi olan kuruluşlar için, yetki belgesinin verildiği ilin banka şubesinden yapılacak.

Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde; kişi ve kuruluşların yeni yetki belgesi başvurularında belediyelerden alınan iş yeri açılış ruhsatı istenmeyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.