Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımsal Sulamada Çiftçiye Ödeme Desteği!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından duyurulan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre üreticilerin kullandığı suyun yarısını devlet ödeyecek.
Tarımsal Sulamada Çiftçiye Ödeme Desteği!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarımsal Sulama Amaçlı Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararın 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 19. maddesi gereğince yürürlüğe konmasına karar verildiği bildirildi.

Söz konusu kararın, Sulama Birlikleri Kanunu kapsamında kurulan sulama birlikleri ile Kooperatifler Kanunu kapsamında kurulan sulama kooperatifleri tarafından işletilen sulama sahalarında tarım yapan çiftçilerin su kullanım hizmet bedellerini desteklemek, üretim maliyetlerini azaltmak, rekabet güçlerini artırmak ve bu sayede gıda güvenliği ile tarımsal üretimin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla hazırlandı belirtildi.

Buna göre sulama birlikleri tarafından kendi usul esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin yarısı öncelikle su kullanıcısı tarafından birliğe ödenecek. Geriye kalan yüzde 50’lik kısım ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nın bütçesinden karşılanacak.

Sulama birlikleri tarafından oluşturulan ödemeye ait esas icmaller Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilecek. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra ödemeler üreticiler adına sulama birliklerinin hesaplarını aktarılacak.

Sulama kooperatifleri tarafından üreticiler adına tahakkuk ettirilen su kullanım hizmet bedelini dönem içerisinde ödeyen üreticilere de yüzde 50 oranında destek ödemesi yapılacak.

GCM Yatırım Banner

Yıl sonunda kullandıkları suyun ödemesini yapan üreticilere ait icmaller il, ilçe, tarım ve orman müdürlüklerine teslim edilecek.

01.01.2023 – 31.12.2023 tarihlerini kapsayan bu desteklerden, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan üreticiler faydalanabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.