Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımda Yeni Dönem: Türkiye ile Suudi Arabistan Anlaştı

Türkiye ile Suudi Arabistan'ın tarım sektörünün iklim değişikliğine uyumunun sağlaması amacıyla mutabakat zaptı imzalandığı açıklandı. Detaylar haberde;
Tarımda Yeni Dönem: Türkiye ile Suudi Arabistan Anlaştı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Suudi Arabistan Çevre, Su ve Tarım Bakanı Abdulrahman Al-Fadhli’nin heyetler arası görüşme gerçekleştirdiği bildirildi. Görüşmenin ardından Tarım Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı’nın imzalandığı kaydedildi.

Bakan Yumaklı konuya ilişkin bilgiyi resmi X hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, mutabakat zaptının tarım sektörünün iklim değişikliğine uyumunun sağlanması hedefiyle imzalandığı belirtildi.

Söz konusu zaptın tarım alanında özellikle iklim değişikliği ile ilgili teknolojiler geliştirmek ve tanıtmak, hasat sonrası teknikler ve tarımsal ürün işleme, hayvancılık ve bitkisel üretim, bitki, tohum ve veterinerlik sertifikaları dahil sağlık ve hayvan sağlığı konularını da kapsadığı aktarıldı.

Çalışma Grubu Oluşturulacak

Ayrıca tarımsal ürünlerin sürdürülebilir arzının sağlanması, biyoteknoloji, organik tarım, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği ve tarımda kalite politikasının geliştirilmesi, tarımda su yönetimi, özellikle tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan su kirliliğinin izlenmesi gibi konuları da kapsadığına işaret edildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada mutabakat zaptının tarım sektöründe suyun verimli kullanılması konularında da işbirliğini içerdiğine vurguda bulunuldu.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu alanlarda iş birliğini artırmak ve geliştirmek için gerekli prosedürler ve tedbirler hakkında danışmak üzere çalışma grubu oluşturulması ve bu grubun ihtiyaç duyulduğunda, dönüşümlü olarak her iki ülkede de toplantılar yapmasının öngörüldüğüne de dikkat çekildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın