Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarımda Enerji Verimliliğini Artırmak için Dev Yatırım Duyurusu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, tarımda enerji verimliliğinin artırılması adına 600 milyon dolarlık yatırım yapılacağını duyurdu. Detaylar haberde;
Tarımda Enerji Verimliliğini Artırmak için Dev Yatırım Duyurusu
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye tarımında verimliği artırmak amacıyla tarım sektörüne önemli yatırımlara hazırlanıyor. Bakanlık, bugün yaptığı duyuruda bu amaç doğrultusunda sektöre 600 milyon dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

Söz konusu yatırımın bu yıldan başlamak üzere 2030 yılına kadar olan süreci kapsadığı bilgisi verildi.

Bakanlığın sosyal medya platformu X hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, 2024 ila 20230 yıllarını kapsayan bu süreç, “I. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı” olarak nitelendirildi.

Bu eylem planı ile tarımsal faaliyetlerin verimli, etkin ve sürdürülebilir bir şekilde hayata geçirilmesine destek olunacağı ifade edildi.

1. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı
Kaynak: X / @TCEnerji

Paylaşımda yer verilen grafiğe göre I. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında tarım sektörüne toplam 600 milyon dolar yatırım yapılacağı ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Enerji verimliliğine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda 1 milyon ton eş değeri petrol enerji tasarrufu ve 2,8 milyon ton emisyon azaltımı sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Yenilenebilir enerji kullanımları çerçevesinde sulama, tarımsal üretim ve depolama alanlarında atık ısı geri kazanımı ile ısıtma, soğutma ve havalandırma tekniklerinin uygulanacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.