Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım ve Orman Bakanlığı Yöresel Hayvancılığı Destekliyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, yöresel hayvancılık projelerini desteklemek hedefiyle yılın ilk 9 ayında 11 milyon liradan fazla hibe desteği sağladı. İşte detaylar;
Tarım ve Orman Bakanlığı Yöresel Hayvancılığı Destekliyor
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı bugün resmi internet sitesi üzerinden yöresel hayvancılık projelerine ilişkin yapılan hibe desteklerinin detaylarını paylaştı. Bakanlık, yöresel projeler için 2023 yılı başından bu yana 11 milyon liradan fazla hibe desteği sağladığını bildirdi.

Bakanlığa bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nün (HAYGEM), hayvancılık işletmelerinin altyapısının geliştirilmesi, kapasiteleri ve verimliliklerinin artırılması, daha hijyenik şartlarda üretim yapılarak kaliteli ürün elde edilmesi, daha iyi gen kaynağına sahip sürü elde edilmesi hedefiyle aile işletmelerinin projelerini desteklediği belirtildi.

İl tarım ve orman müdürlükleri vasıtasıyla gelen projelerin, HAYGEM tarafından değerlendirildiği bilgisi verildi. Bu kapsamda 2023 yılı için şu ana kadar 13 yöresel projenin değerlendirilerek, toplam 11 milyon 137 bin 382 liralık hibe desteği sağlandığı kaydedildi.

Bakanlık 13 Projeyi Destekledi

Destek sağlanan projelerinse Ordu, Şırnak, Diyarbakır, Gümüşhane, Manisa, Ardahan, Denizli, Mardin, Kütahya, Trabzon ve Hakkari illerinde olduğu vurgulandı.

İllerden gelen yeni taleplerle ilgili değerlendirmelerin sürdüğü aktarılan açıklamada, 2023 yılı için uygun bulunan 13 proje de listelendi.

GCM Yatırım Banner

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın yorumları da açıklamada yer aldı. Yumaklı, kırsalda aile işletmeciliğinin desteklenmesi ve hayvansal üretimin artırılmasının temel stratejilerinden biri olduğunu söyledi.

Aile İşletmelerinin Güçlendirilmesi Amaçlanıyor

İllerdeki yöresel hayvansal yatırımlarını desteklediklerini bildiren Yumaklı, kırsalın kalkındırılması ve üretimde devamlılığın sağlanmasında bu tür projelerin katkısının büyük olduğuna dikkat çekti.

Yöresel hayvancılık yatırımlarına önem verdiklerini ve aile işletmeciliğini güçlendirmeyi amaçladıklarını ifade eden Yumaklı, şu şekilde konuştu;

“İl tarım ve orman müdürlüklerimiz vasıtasıyla gelen yöresel projeleri değerlendirmeye ve yetiştiricilerimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.