Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Bakanlığından Kinder Kararı: Ürünler Toplatılıyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Kinder markalı bazı ürünlerin toplatılacağını duyurdu. Ayrıntılar geliyor…
Tarım Bakanlığından Kinder Kararı: Ürünler Toplatılıyor!
HABER GİRİŞ

Son günlerde Kinder markalı ürünler salmonella bakterisi taşıdığına dair haberler ile gündem gelmişti. Çıkan haberler sonrası Tarım Bakanlığı harekete geçti.

Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Avrupa’da ortaya çıkan salmonella vakalarına önlem alınması amacıyla Kinder markalı bazı ürünlerin toplatılması kararını aldı.

Bakanlık Türkiye’deki ürünlerde salmonella bakterisine rastlanmadığını belirterek, Kinder markalı Schoko Bons ürününün iki partisi için toplatılmasını kararlaştırdı.

Avrupa Birliği’nin güncel tespitleri bütün ülkelerle paylaşmaya devam ettiğinin altı çizilirken, ülkemize de bazı Kinder markalı ürünlerle ilgili bildirim yapıldığı kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, “Bahse konu ürünler için bakanlığımızca toplatma kararı alınmıştır. Tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik resmi kontrollerimiz devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’da Fabrikalar Kapatılmıştı

Belçika’da yapılan araştırmalar sonucunda, Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Kurumu (FAVV), Kinder çikolata ürünlerinde salmonella bakterisi bulunan Ferrero şirketine ait fabrikayı geçtiğimiz hafta geçici olarak kapatmıştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce Kinder markanın ürünlerine yönelik yüzde 100 salmonella analizi yapılması zorunluluğu getirmişti.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde yer alan bilgilere göre, salmonella bakterisinin vücuda alınmasından yaklaşık 12-72 saat sonra ishal, ateş, bulantı, kusma karında kramp gibi belirtiler görülebiliyor.

Bakteriyi kapan kişilerin büyük bölümü 4 ila 7 gün içerisinde tedavi olmadan sağlığına kavuştuğu belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.