Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Bakanlığından Bedelsiz Hayvan Dağıtımı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı, depremzedeler için gerçekleştirilecek bedelsiz hayvan dağıtımına dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Tarım Bakanlığından Bedelsiz Hayvan Dağıtımı Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanlığı, gün içinde düzenli olarak gerçekleştirilen tarımsal destek ödemeleri bilgilendirmesinin yanı sıra afet bölgesindeki yetiştiriciler için bedelsiz hayvan dağıtımı işlemlerine dair açıklamalarda bulundu.

Bakanlık, depremzede yetiştiricilerin telef olan hayvanlarının yerine bedelsiz hayvan dağıtım işlemlerinin bugün itibarıyla başlatıldığını bildirdi.

Dağıtımın, Kahramanmaraş merkezli depremlerde ilk etapta küçükbaş hayvanları telef olan yetiştiriciler için başlatıldığı bilgisi verildi.

Hasar Tespit Komisyonlarının Çalışmaları Tamamlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, 6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrası afet bölgesi ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illeri ile Sivas’ın Gürün ilçesinde hasar tespit komisyonları tarafından çalışmalar yürütüldüğü belirtildi.

Tespiti tamamlanan 43 bin 618 küçükbaş hayvanın dağıtımına yönelik işlemlerin bugün itibarıyla başlatıldığı ifade edildi. Bu doğrultuda, küçükbaş hayvan temini için 341 milyon TL bütçenin ilgili Tarım ve Orman Müdürlüklerine aktarıldığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Kararname kapsamında, çiftçilerin telef olan hayvanlarının, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı TİGEM işletmelerinden sağlanan aynı ırktan hayvanlar ile bir defaya mahsus olmak üzere bedelsiz karşılanacağı ifade edildi. Bunun için telef olan hayvanın TÜRKVET’te kaydının bulunması gerekliliğinin altı çizildi.

Dağıtıma, öncelikle küçükbaş hayvanlardan başlanacağı; büyükbaş, kanatlı hayvan ve arılı kovanların teslimine ise tespit çalışmalarının tamamlanması sonrasında ivedilikle başlanacağı belirtildi.

Depremzede çiftçinin vefatı halinde hayvanların, mirasçılarına verileceği notu da ifade edildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @VahitKirisci

Kirişci de Paylaştı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci de sosyal medya hesabı üzerinden konuya dair açıklamada bulundu.

Bakan, paylaşımında “Depremzede yetiştiricilerimizin telef olan hayvanlarının yerine bedelsiz hayvan dağıtım işlemlerini bugün itibarıyla başlatıyoruz. Bu kapsamda üreticilerimize 43 bin 618 küçükbaş hayvanı bedelsiz vereceğiz. Büyükbaş, kanatlı hayvan ve arılı kovanların teslimini de tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından ivedilikle başlatacağız” ifadelerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın