Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Bakanlığından 12 Binin Üzerinde Projeye Hibe Desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı, kırsal kalkınma amaçlı 12 binin üzerinde projeye hibe desteği sağlanacağını duyurdu. Detaylar haberde;
Tarım Bakanlığından 12 Binin Üzerinde Projeye Hibe Desteği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında verilecek yeni desteklerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre 12 binin üzerinde projeye hibe desteği sağlanacak.

Bakanlık, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında 2022-2023 başvuru döneminde tutarı 1 milyar 241 milyon lirayı bulan 12 bin 676 projeye, 577 milyon 122 bin 308 liralık hibe desteğinde bulunulacağını duyurdu.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Sürüyor

Bakanlığın resmi internet sitesinden bugün yapılan yazılı açıklamada, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü (TRGM) Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığınca, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’nın uygulanmaya devam edildiği bilgisi verildi.

Programın 2006 yılından bu yana beşer yıllık dönemler halinde aralıksız olarak gerçekleştirdiği ifade edildi.

İlgili program kapsamında, kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklemesi gayesiyle yatırımcılara yüzde 50 hibe desteği verildiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @VahitKirisci

Açıklamada, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı’nın hedefleri şöyle sıralandı:

  • Çevre ve doğal kaynakların korunmasını dikkate alarak kırsal alandaki gelir düzeyinin yükseltilmesi
  • Gıda güvenilirliğinin güçlendirilmesi
  • Tarımsal faaliyetler amacıyla geliştirilmiş olan yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılması
  • Tarımsal üretim ile tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ölçekli aile işletmelerinin desteklenmesi
  • Kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması
  • Kırsal ekonomik altyapının güçlendirilmesi
  • Tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi
  • Yürütülen kırsal kalkınma çalışmalarının etkinliklerinin artırılması
  • Kırsal kesimde yaşayan toplumda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına katkı sağlanması için yeni teknoloji içeren yatırımların desteklenmesi

Kabul Sürecine Dair Bilgilendirme Yapıldı

Program desteklerine 2022-2023 dönemi başvurularının tüm illerde 9 Aralık 2022’de başlayıp 20 Ocak 2023’te sona erdiğinin belirtildiği açıklamada, başvuru değerlendirmelerinin Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremler dolayısıyla afet bölgesi ilan edilen iller dikkate alınarak yapıldığı bilgisi verildi. Bu nedenle afetten etkilenen 11 il için sürenin 8 Mayıs’a ertelendiği belirtildi.

TRGM bünyesinde kurulan komisyon tarafından başvuruların puan sıralamaları dikkate alınarak kabullerin gerçekleştirildiği ve değerlendirme sonucunda 70 ildeki 50 bine yakın başvuru arasından 12 bin 676’sının kabul gördüğü ifade edildi.

Kabul gören 12 bin 676 projenin tutarının 1 milyar 241 milyon lirayı bulduğu ve söz konusu projelere verilecek hibe desteğinin 577 milyon 122 bin 308 lira olarak hesaplandığı kaydedildi.

Trabzon İlk Sırada Yer Alan İl Oldu

Yatırımcı sayısı baz alındığında programdan en çok faydalanan ilin 527 yatırımcıyla Trabzon olduğu açıklanırken; 406 yatırımcıyla Muğla, 391 yatırımcıyla Siirt, 378 yatırımcıyla Mersin ve 370 yatırımcıyla Ordu sonraki sıraları paylaşan iller oldular.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.