Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Bakanı Yumaklı: Türkiye Yüzyılı’nda Tarihi Adımlar Atacağız

TBMM Genel Kurulu'nda ant içen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye için üretim ve üretici odaklı bir yüzyıl başladığını söyledi. Detaylar haberde;
Tarım Bakanı Yumaklı: Türkiye Yüzyılı’nda Tarihi Adımlar Atacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda ant içen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Türkiye Yüzyılı Tarım ve Orman Vizyonu”nu hayata geçirmeye başladıklarını belirtti. Üretim ve üretici odaklı bir tarım politikası mesajı verdi.

Bakan, tarım ve ormancılıkta süreklilik ve verimlilik ilkesiyle çalışacaklarını, bu doğrultuda Türkiye Yüzyılı’nı üretimin ve üreticinin yüzyılı yapacaklarını ifade etti.

Tarımda Üretim ve Üretici Odaklı Bir Gelecek Mesajı

Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Yumaklı, girdi maliyetlerini azaltacak, verimliliği yükseltecek, tarımın dijitalleşmesine hız kazandırılacak, yönetimi sadeleştirecek, üretim ve üretici odaklı bir yüzyıl başladığı mesajını verdi.

Küresel ısınma, salgın, savaşlar ve doğal afetlere dikkat çeken ve tüm bu unsurların tarım sektörünü daha da stratejik bir konuma getirdiğini söyleyen Bakan, tarımsal üretim ve girdilerde ezberlerin bozulduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’de tarımın geleceğine ve tarımdaki kaçınılmaz dönüşüme değinen Yumaklı, yeni dünyanın yeni üretim normallerini ‘Türkiye Yüzyılı’nda milletçe yazacaklarını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan, sözlerinin devamınında “Avrupa’nın en büyük tarımsal hasılaya sahip ülkesi Türkiye yazacak, fedakar ve cefakar Türk çiftçisi yazacak. Kazanan üreticimiz olacak. Kazanan güvenli ve makul fiyatla gıdaya erişen tüketicimiz olacak. Kazanan Türkiye ve Türkiye dostları olacak” ifadelerine yer verdi.

Türkiye Yüzyılı Tarım ve Orman Vizyonu Vurgusu

Köklü geçmiş, 21 yıllık tecrübe ve ilk günkü heyecan vurgusu yapan Bakan, yola daha güçlü devam ettiklerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği hedefler doğrultusunda “Türkiye Yüzyılı Tarım ve Orman Vizyonu“nu hayata geçirmeye başladıklarını bildirdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ibrahimyumakli

Üretimin ilk aşamasından son tüketim kademesine kadar planladıkları yapısal adımları birer birer hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.

“Tarihi Adımlar Atacağız”

Gübre ve mazot gibi girdi kalemlerinde dışa bağımlılığı azaltmak üzere tarihi adımlar atılacağını da dile getiren Yumaklı, gıda ile ilgili enflasyona sebep olan etkenleri ortadan kaldırma hedefinde olduklarını ifade etti.

Bakan, sözlerini “Bakanlık teşkilatımız çok çalışacak ama en çok da bu dönüşümü gençlerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Genç kardeşim, Türkiye Yüzyılı seninle başlasın” şeklinde sonlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın