Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tank Sevkiyatı Kararı Sonrası Scholz ve Zelenski Görüştü

İki liderin yaptığı telefon görüşmesinde Scholz, Berlin'in Kiev'e askeri desteği yoğunlaştırarak artıracağına dair söz verdi. Detaylar haberin içerisinde;
Tank Sevkiyatı Kararı Sonrası Scholz ve Zelenski Görüştü
Yorum

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy bugün duyurulan tank sevkiyatının ardından telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmeyi, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit bir yazılı açıklama ile bildirdi.

İki liderin yaptığı görüşmede, Ukrayna’daki siyasi, askeri ve insani durumun ele alındığı kaydedildi. Scholz, Rusya’nın saldırganlığı karşısında Ukrayna’ya desteğini sürdüreceğini teyit etti.

Almanya’nın Avrupalı ​​ve uluslararası ortaklarla yakın eşgüdüm içinde olduğunu vurgulayan Scholz, böylece Ukrayna’ya askeri desteği daha da artıracağını vurguladı.

Ukraynalı Askerlerin Tank Eğitimi Almanya’da Verilecek

Yapılan görüşmede Zelenskiy’nin, Almanya’nın Leopard 2 tanklarını Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne tahsis etme kararı için teşekkür etti. Söz konusu tankların Almanya’nın kendi stokundan Ukrayna’ya sağlamak isteyen ortak ülkelere de bu konuda izin vereceğinden dolayı Scholz’a teşekkürünü yineledi.

Steffen Hebestreit tarafından paylaşılan yazılı açıklamada, iki liderin yapıcı istişareleri sürdüreceği ve yakın temasta olacağı konusunda mutabık kaldığı da yer aldı.

Almanya bugün kendi envanterinden Ukrayna’ya 14 Leopard 2 A6 tankından oluşan bir bölük sağlayacağını açıkladı. Ayrıca sağlanacak olan tanklarla ilgili Ukraynalı askerlerin eğitiminin Almanya’da hızlı şekilde başlayacağı bildirildi.

Ukrayna’ya Tank Sağlamak İsteyen Ülkeleri Almanya Onaylayacak

Scholz tarafından bugün yapılan duyuruda Leopard-2 tanklarını, envanterlerinden Ukrayna’ya sağlamak isteyen ülkelere de bunların sevkiyatı için onay vereceğine dikkat çekti.

Almanya’nın ürettiği Leopard tankları; Danimarka, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İsveç, İspanya, Çekya, Türkiye ve Macaristan gibi Avrupa Birliği (AB) ve NATO ülkelerinde bulunuyor.

AA’dan edinilen bilgiye göre dünya çapında çeşitli ordularda hizmet veren yaklaşık 2 bin 670 Leopard 2 tankı mevcut. Tankalar, yaklaşık 64 ton ağırlığında, saatte 70 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 120 milimetrelik yivsiz top namlusuyla 5 bin metreye kadar hedef vurabiliyor.

Daha öncesinde Polonya ve Finlandiya gibi Avrupalı müttefikler söz konusu tankları Ukrayna’ya göndermeye hazır olduklarını duyurmuştu. Bunun içinse Almanya’dan onay beklediklerinin altını çizmişti.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu