Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Talep Endişeleri Petrolü Baskıladı: Fiyatlar Değişti

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalar devam ederken Saudi Aramco’nun petrol kararı ve Çin’den gelen zayıf veriler petrol fiyatları üzerinde etkili oldu. İşte detaylar;
Talep Endişeleri Petrolü Baskıladı: Fiyatlar Değişti
HABER GİRİŞ

Jeopolitik krizlerin yakından takip ettiği süreçte en büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan’ın Asya’ya yaptığı ham petrol ihracatının fiyatını iki yılın en düşük seviyeye indirmesiyle Asya ticaretinde petrol fiyatları geriledi. Orta Doğu’daki gergin olayların petrol fiyatları üzerindeki etkisi sınırlı kaldı.

İsrail-Hamas arasında başlayan çatışmaların ardından Kızıldeniz’de yaşanan gelişmeler piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Husi militanlarının Kızıldeniz’de dünyanın en büyük nakliye şirketlerinin konteyner gemilerine saldırması, geçtiğimiz hafta petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir baskı oluşturmuştu.

Talep Endişeleri Petrolü Baskıladı: Fiyatlar DeğiştiKaynak: Paratic Piyasalar

Haftanın ilk işlem gününe 73,85 dolardan başlayan ham petrol, 8 Ocak 19.30 itibarıyla yüzde 4,4 düşüşle 70,5 dolara geriledi. Aynı dakikalarda Brent petrol ise yüzde 3,8 düşüşle 75,7 dolara indi.

Çin’den gelen zayıf veriler, petrol fiyatları üzerinde söz konusu gelişmelerden daha fazla etkili oldu. Asya’da talepteki yavaşlama petrol için zayıflık göstergesi oldu.

GCM Yatırım Banner

Saudi Aramco 7 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Asya’daki müşterileri için ham petrol fiyatını 27 ayın en düşük seviyesine indirdiğini duyurmuştu. Bu durum Orta Doğu’da petrol üreten ülkeler için rekabet ortamının oluşmasına neden oldu.

Küresel piyasalar bu hafta Çin ve ABD tarafından açıklanacak enflasyon verilerine odaklanacak. Enflasyon verileri ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararlarını doğrudan etkilediği için oldukça önemli bir veri olarak takip ediliyor. Yine Çin’den gelecek ekonomik göstergeler de talebe yönelik önemli sinyaller barındıracak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın