Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Taksicilerin Yüzde 100 Zam Talebi Karşılıksız Kaldı!

UKOME toplantısıyla gelen yüzde 51,52’lik zammı yeterli bulmayan taksicilerin yeni talebi karşılıksız kaldı. İşte detaylar;
Taksicilerin Yüzde 100 Zam Talebi Karşılıksız Kaldı!
HABER GİRİŞ

İstanbul’da taksi ücretleriyle ilgili kriz gündemdeki yerini koruyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı sonucunda taksi ücretlerine yüzde 51,52 oranında zam yapılmıştı. Ücret artışını yeterli bulmayan taksiciler, yeni zam oranı belirlemek amacıyla İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne teklif sundu.

Söz konusu teklifte indi-bindi ücretlerine yüzde 100 zam istenildi. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu, teklifi değerlendirmek için bir araya gelse de zam yapma yetkisinin UKOME’de olduğu gerekçesiyle istenilen karar çıkmadı.

Yapılan açıklamada taksi, minibüs ve servis taşımacılığı ücret tarifelerinin belirlenmesi hususunda UKOME kararlarının kamu kurum ve kuruluşları ile diğer gerçek ve tüzel kişileri bağlaması sebebiyle Birliğin UKOME tarafından belirlenen tarifede değişiklik yapma yetkisinin bulunmadığı belirtildi.

Yüzde 51,52 Oranında Zam Yapılmıştı

UKOME, yaptığı toplantıda toplu taşıma ücretlerine yüzde 51,52 oranında zam yapmıştı. Bu çerçevede taksilerde taksimetre açılış ücreti 12,65 TL’den 19,17 TL’ye, sarı taksi mesafe ücreti kilometre başına 8,51 TL’den 13,75 TL’ye, sarı taksi zaman tarifesi ücreti saatlik 100,80 TL’den 152,73 TL’ye, sarı taksi indi-bindi ücreti ise 40 TL’den 70 TL’ye yükselmişti.

8 Ağustos’ta İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, karara tepki göstererek bu zam oranını kabul etmediklerini, kontak kapatacaklarını söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.