Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Taksiciler Yüzde 100 Zam İstiyor

Gündemden düşmeyen ticari taksi probleminde bu kez plaka sahipleri mağduriyetini dile getirdi. Taksi plakası olanların enflasyon ortamında dezavantajlı olduğu söyleniyor…
Taksiciler Yüzde 100 Zam İstiyor
HABER GİRİŞ

Taksicilerin yıldan yıla aldığı zamlar memnuniyetsizlik yaratmaya devam ediyor. Taksi plakalarındaki enflasyon detayı, taksicileri çileden çıkardı. Plaka kiralamak yerine mevduat faizi tercih edilse daha yüksek kazançların elde edilecek oluşu zam sarmalını beraberinde getirdi.

Sektörün geldiği durumu paylaşan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, taksi plakasında fiyat artışına gidilmesini ve tavanın 20 milyon lira olması gerektiğini söyledi.

Hürriyet’e konuşan Aksu, “Algı operasyonları nedeniyle taksi plakası fiyatlarında gerileme oldu. Faizlerin yüksek olması ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de sürekli 5 bin yeni plaka arz edilmesine yönelik hamleleri plaka fiyatlarını düşürüyor” dedi.

Ayrıca tarifelerde de yüzde 100’ün üzerinde zamma gidilmesini isteyerek, “Böylece toplu taşımadan farklı olalım, aramızdaki makas kapansın” diye konuştu.

Beş yıl önce 1,5 milyon liraya satılan taksi plakalarının bugün ise 6,3 milyon liradan alıcı bulamadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Taksi Şoförleri Derneği Başkanı Hüseyin Duman ise günlük kazanca dikkat çekti. Taksilerin yarım günlük yevmiyesinin 900 ila 1000 TL arasında değişkenlik gösterdiğini paylaştı.

Plaka Fiyatı Faize Yatırılsaydı…

Oda ve dernek başkanları ticari taksilerdeki kazancın enflasyon karşısında sanılanın aksine çok düşük kaldığını savunuyor.

Sıkılaşma adımları kapsamında getirilen faiz artışları ve kur korumalı mevduat (KKM) sisteminden çıkışları artırmak için yükseltilen TL mevduat faizlerinin yüksek getirisi burada plaka sahiplerini pişmanlığa düşürüyor.

Örneğin plaka sahibi, yüzde 47 olan mevduat faizine 6.3 milyon lirasını yatırmış olsaydı minimum vade olan 32 günlük sürede 250 bin TL getiri sağlayacaktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.