Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Takasbank VİOP Düzenlemesini Duyurdu

Takasbank, VİOP’ta yönetilen risklerin indirgenmesi amacıyla resmi web sitesi üzerinden düzenlemeler yaptığını duyurdu. İşte detaylar;
Takasbank VİOP Düzenlemesini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Takasbank resmi sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda, merkezi karşı taraf (MKT) fonksiyonu kapsamında yönetilen risklerin azaltılması amacıyla bazı düzenleme değişikliklerine gidildiğini duyuruldu.

Bu çerçevede, pay dayanak varlığa bağlı sözleşmeler için fiziki teslimat sürecinde oluşma ihtimali olan risklerin en aza indirilmesini teminen piyasa bazında limiti yüzde 100’den yüzde 50’ye, sicil bazında pozisyon limiti ise yüzde 5’ten yüzde 3’e indirildiği belirtildi.

Sicil bazında pozisyon limiti değişikliyle birlikte yaşanacak olası aşımların piyasayı olumsuz etkilememesi adına, bu değişiklik için bir aylık bir geçiş süreci verileceği açıklandı. Bununla birlikte, paya dayalı işlem sözleşmeleri kapsamında piyasa yapıcı hesaplar için uygulanan limit istisnasının da kaldırıldığı aktarıldı.

Takasbank tarafından yayımlanan yazılı raporda “Ayrıca bilindiği üzere üyelerin taşıyabilecekleri pozisyonlar, finansal yeterlilikleri ve öz kaynak düzeyleri dikkate alınarak sınırlandırılmakta, belirlenen sınırların aşılması durumunda ise ek teminat talep edilmektedir.” ifadeleri yer aldı.

Bu sınırların aşılması durumunda sürecin daha maliyetli hale getirilmesi amacıyla mevcutta uygulanan aşım katsayılarında güncellemeler yapıldığı belirtildi. Ek teminat hesabında ise oluşan yükümlülükler kapsamında yüzde 30 asgari nakit teminat oranı uygulamaya başlanacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu yeni katsayılar ve asgari nakit teminat oranının uygulanması için 15 günlük geçiş süreci öngörüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.