Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tahıl Girişimi Kriziyle Gıda Fiyatları Yüzde 11,8 Yükseldi

FAO, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden ayrılmasıyla küresel gıda fiyatlarının yükseldiğini açıkladı. İşte detaylar;
Tahıl Girişimi Kriziyle Gıda Fiyatları Yüzde 11,8 Yükseldi
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Gıda Fiyat Endeksi’ni içeren raporunda gıda fiyatlarındaki aylık değişimleri paylaştı. FAO’nun aktardığı bilgilere göre Gıda Fiyat Endeksi Temmuz’da yüzde 1,3 yükselerek 123,9 puana çıktı. Geçen yılın aynı dönemine göre artış oranı yüzde 11,8 oranında gerçekleşti.

Rusya 17 Temmuz’da Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiğini açıklamıştı. Bu karar, gıda fiyatlarında meydana gelen yükselişin ana kaynağı oldu.

Gıda fiyatlarındaki artışta Bitkisel Yağ Endeksi’nin Temmuz’daki yükselişi etkili oldu. Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, Temmuz’da yüzde 12,1 arttı ve 129,8 puan oldu. Ayçiçek yağı fiyatları da Rusya’nın kararından ardından yüzde 15’in üzerinde artış gösterdi.

“Düşüş Eğilimi Sona Erdi”

Karadeniz üzerinden sağlanan tahıl akışı sayesinde 9 aydır düşüş eğilimi gösteren buğday fiyatları da Temmuz’da yeniden artışa geçerek yüzde 1,6 yükseldi.

Rusya’nın kararının yanında Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde öne çıkan kuraklık da buğday fiyatları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip oldu. FAO’nun hazırladığı rapora göre Süt Ürünleri Fiyat Endeksi yüzde 0,4, Et Fiyat Endeksi yüzde 0,3 ve Şeker Fiyat Endeksi yüzde 3,9 geriledi. Fakat Hindistan’ın pirinç ihracatını yasaklamasıyla pirinç fiyatları yüzde 2,8 yükseldi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.