Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tacirler Yatırım’dan Yüzde 87 Getirili Sektör Analizi

Tacirler Yatırım'ın açıkladığı raporla yıllık yüzde 87 yükseliş gösteren beyaz eşya sektörüne ilişkin detaylar öğrenildi. Ayrıntılar haberin içerisinde;
Tacirler Yatırım’dan Yüzde 87 Getirili Sektör Analizi
HABER GİRİŞ

Tacirler Yatırım bugün Beyaz Eşya Sektörü İncelemesi başlıklı bir rapor paylaştı. İhracatta daralma, devam eden jeopolitik belirsizlikler, artan faiz oranları ve borçlanma maliyetlerine işaret edilen raporda; sektöre ilişkin detaylar verildi.

Türkiye’deki beyaz eşya sanayisinin dünyada Çin’den sonra ikinci sıra yer aldığı ve beyaz eşya üretiminde Avrupa’da en büyük üretim üssü konumunda olduğu vurgulandı.

Toplam üretimin miktar bazında bakıldığında yüzde 75’ini 150 ülkeye ihraç edildiği bildirilerek, bu durumun Türkiye’yi küresel olarak beyaz eşya sektör ihracatında 7’nci sıraya yerleştirdiği belirtildi. Yıllık 4,5 milyar dolar ihracat ve 600 bin istihdam katkısı sağladığı eklendi.

Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri Hacim
KAYNAK: Tacirler Yatırım

Üretimdeki farklılaşmaların, “En az su tüketen çamaşır makinesi, en az enerji tüketen buzdolabı” gibi ürünlerinde teknolojik inovasyonlar yaratan ve enleri üreten Türk markaların uluslararası arenada öne çıktığına işaret edildi.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) 2030 hedeflerinden de bahseden Taciler Yatırım, elektrik tüketiminde 6.2 TWh, 2,3 milyon ton CO2eq emisyon azalımı beklendiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Toplam üretim rakamlarından Türkiye’de 34 milyon birim ürünün 26 milyon adedinin ihraç edildiğine işaret edilerek, 7,7 milyonun iç pazara sunulduğu kaydedildi.

Çin 7,5 Kat Daha Fazla Eşya Üretti

Çin’de ise toplamda beyaz eşya üretiminin 2023 rakamıyla 275 milyon adet olduğu paylaşıldı. Çin’in yılda yaklaşık 7,5 kat daha fazla beyaz eşya üretimi gerçekleştirdiği eklendi.

2023 Ocak- Kasım dönemindeyse Türkiye’nin beyaz eşya ithalatının yüzde 89 oranda artış göstererek 308 bin 650 adede ulaştığına dikkat çekildi. Temmuz’daki ithalat rakamınınsa yüzde 96 oranında artış göstererek 44 bin 579 adede ulaştığı ifade edildi.

Sektör borsada metal eşya, makine adı altında XMESY koduyla işlem gören endeks 15 Ocak 2024’teki (Bugün) kapanışını yüzde 2,39 yükselişle 20153 puandan tamamladı. Endeksin yıllık getirisi yüzde 86,42, aylık getirisiyle yüzde 3,08 olarak kaydedildi

Sektörün önde gelen isimlerinden Arçelik (ARCLK) hissesi ise yatırımcısına yıllık yüzde 40,51 oranında getiri sağladı. Aylık yüzde 6,67 yükselen hisse bugün TSİ 18.00 itibarıyla gün kapanışını yüzde 0,38 artışla 132,8 liradan yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.