Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tabandan Tavana Sıçrayan Hisse Ortağından Satış Yedi!

Gübretaş’ta geçen hafta görülen tavan performans ikna edici olmadı. Yabancı çıkışlarından sonra şimdi de şirket ortağının pay satışı gündeme geldi.
Tabandan Tavana Sıçrayan Hisse Ortağından Satış Yedi!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’daki düşüşler yabancı yatırımcı çekmek için fırsat olarak değerlendirilirken ucuzlayan hisselerdeki yüklü alış ve satış işlemleri dikkat çekmeye devam ediyor. Yeni yılın ilk haftasında yüksek hacimli işlemleriyle öne çıkan Gübre Fabrikaları T.A.Ş. (GUBRF), yabancı payını en çok kaybeden isimlerden olurken, son gelen haberler şirket ortağının da paylarından vazgeçtiğini gösterdi.

Şirket hisseleri için Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşılan özel durumlar tebliğinde, Gübre Fabrikaları ortaklarından olan Oğuzhan Şahinkaya’nın şirket sermayesindeki pay hakkının düştüğü bildirildi.

Paylaşılan açıklamaya göre Şahinkaya’nın şirket sermayesinde payı 5 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yüzde 6,77’den yüzde 4,91’e indi.

Şirket ortağının hisse adedi 22.623.663 lottan 16.383.621 lota inerken, geçen haftanın son işlem gününde toplam 6.240.042 lot hisseyi elden çıkardığı kamuoyuyla paylaşıldı.

Gübretaş Hisse 08.01.2024
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirketin yıl bitmeden önce Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvurduğu yüzde 300’lük bedelsiz sermaye artırım başvurusunun onay almaması hisselerdeki düşüşte domino etkisi yaratmıştı.

GCM Yatırım Banner

SPK reddi sonrası Gübretaş hisseleri 9 günlük aralıksız düşüş yaşamış, 2023’ün son işlem günü ise tepki yükselişiyle yeni yıl için toparlanma sinyali vermişti.

Yeni yılın ilk işlem gününde tavan yükselişiyle dikkat çekmiş ancak sonraki günlerde yine negatif bölgede yer almıştı. Bugün de düşüş yaşayan GUBRF, TSİ 10.10 itibarıyla yüzde 2’nin üzerinde ekside 149,2 TL’den fiyatlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın