Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tabana Yakın Düşen Hissede Yabancı Oranı Arttı

İş Yatırım tarafından yayımlanan rapora göre günlük bazda yabancı oranı en çok artan hissenin fiyatı, dün yüzde 9’a yakın ekside kapanış yaptı.
Tabana Yakın Düşen Hissede Yabancı Oranı Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, haftanın ilk işlem gününde sert satışlarla karşılaştı. Analistler kar realizasyonunun bir süre daha devam etmesini beklese de dün beklentinin üzerinde bir düşüş oldu. BIST 100 endeksi günü yüzde 2,08 değer kaybıyla 8.907 puandan tamamladı. Böylelikle, 9.450 zirvesinden yaklaşık 550 puanlık bir geri çekilme göstermiş oldu.

Dün yurt içinde enflasyon verileri açıklandı. Yüzde 67’nin üzerine çıkarak beklentileri aşan enflasyon sonrasında JPMorgan, Citi ve Goldman Sachs analistleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan daha fazla faiz artırımı beklentisini açıkladı. Borsadaki satışlar özellikle de JPMorgan’ın 500 baz puanlık faiz artışı beklentisine bağlandı.

Dün endekse en büyük negatif katkı yüzde 2,61 düşen Türk Hava Yolları (THYAO), yüzde 3,18 düşen Akbank (AKBNK) ve yüzde 2,06 düşen Tüpraş’tan (TUPRS) geldi. Son işlem gününde yabancı takas oranı yüzde 36,96 oldu.

Bor Şeker Hisse Performansı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yabancıların en çok alım satım yaptığı hisselere baktığımızda, yeni halka arzlardan Bor Şeker’in (BORSK) ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Bu hissede yabancı oranı günlük bazda 8,3 baz puan artış gösterdi. 7-8-9 Şubat tarihlerinde halka arz edilen ve 26,54 TL fiyatla 15 Şubat’ta işlem görmeye başlayan şirket payları 55,6 TL’ye kadar yükseldi. Dün ise günü yüzde 8,39 değer kaybıyla 47,18 TL’den tamamladı.

Günlük bazda yabancı oranı artan bir diğer hisse 7,34 baz puanlık artışla Şeker Yatırım (SKYMD) oldu. Hisseler dün tavan yaparak günü 12,78 TL’den tamamladı. Ata Ticari Bilgisayar Ağı ve Elektrik  Güç Kaynakları (ATATP) hisselerinde günlük yabancı payı 4,47 baz puan artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Bunlara karşın Koza Altın İşletmeleri’nde (KOZAL) yabancı oranı günlük bazda 3,09 baz puan, E-data Teknoloji Pazarlama’da (EDATA) 2,63 baz puan ve Link Bilgisayar’da (LINK) 2,13 baz puan azaldı. KOZAL hissesi dün günü yüzde 0,35 artışla 22,86 TL’den tamamladı.

Kuyaş Yatırım (KUYAS) ve Migros (MGROS) paylarında yabancı oranı son 10 gündür sürekli artış gösterirken; Avrupa Yatırım Holding (AVHOL), Dofer Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret (DOFER), İşbir Holding (ISBIR), Kartal Yenilenebilir Enerji (KARYE) ve Kuzey Boru’da (KBORU) 10 gündür sürekli düşüş gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın