Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Petrol Devi İştiraki 50 Milyon Hisseyle Borsaya Giriyor

Ayın başında hissedarlarına dünyanın en yüksek ödemesini yapan Saudi Aramco, iştiraki Luberef'i 50 milyon hisseyle halka açıyor.
Suudi Petrol Devi İştiraki 50 Milyon Hisseyle Borsaya Giriyor
HABER GİRİŞ

Kâr artışı haberleriyle gündemde yerini koruyan Suudi petrol devi Saudi Aramco tarafında yeni bir gelişme yaşandı. Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olarak gösterilen Aramco’nun ortağı olduğu Luberef’in halka arzı onaylandı.

Mayıs ayında dünyanın en değerli şirketi unvanına sahip olan Apple’ı tahtından eden Saudi Aramco’nun baz yağları üreten şirketinin yüzde 29,7’lik payını satmayı hedeflediği öğrenildi.

Luberef’in halka arzı için yasal onay veren Sermaye Piyasası Otoritesi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Saudi Aramco’nun, Luberef’de satmayı planladığı yüzde 29,7’lik payının toplam 50 milyon hisseye karşılık geldiği bilgisi paylaşıldı.


Motorlu taşıtların yanı sıra gemi ve endüstriyel makineler için madeni yağlarda kullanılan baz yağları üreten Luberef’in rafineri işinin yüzde 70’inin Suudi Aramco’ya ait olduğu açıklandı.

Geri kalan payın, Suudi merkezli yerel özel sermaye şirketi olan Jadwa Investment’a ait olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın