Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saudi Aramco 3. Çeyrekte Kârını Yüzde 39 Artırdı

Suudi Arabistan’ın petrol devi, üçüncü çeyrekte kârını yüzde 39 artırdı. Hissedarlarına dünyanın en yüksek ödemesini yapacak…
Saudi Aramco 3. Çeyrekte Kârını Yüzde 39 Artırdı
HABER GİRİŞ

İngiliz petrol devi BP’nin ardından Saudi Aramco da çeyreklik bilançosunu açıkladı. Suudi Arabistan’ın dev şirketi, üçüncü çeyrekte net kârını yüzde 39 artırarak 42,2 milyar dolara çıkardı. Geçen yılın aynı çeyreğinde 30,4 milyar dolardı.

Diğer şirketler gibi Sauid Aramco da yüksek kârının yüksek petrol fiyatlarıyla yönlendirildiğini belirtti. İşletme faaliyetlerinden nakit akışını üçüncü çeyrekteki 36,3 milyar dolardan 54 milyar dolara yükselten Saudi Aramco, 45 milyar dolarlık serbest nakit akışı bildirdi.

Tüm bunların yanında üçüncü çeyrekte 18,8 milyar dolarlık temettü açıkladı. Rakam, bu alanda dünyanın en yüksek ödemesi olarak gösterildi.

Sonuçlar hakkında yorum yapan Aramco Başkanı ve CEO’su Amin H. Nasser, şirketin güçlü sonuçlarını vurgularken şunları söyledi:

“Bu dönemde küresel ham petrol fiyatları, devam eden ekonomik belirsizlikten etkilenirken, uzun vadeli görüşümüz, dünyanın daha uygun fiyatlı ve güvenilir enerji ihtiyacı göz önüne alındığında, petrol talebinin on yılın geri kalanında artmaya devam edeceği yönünde.”

GCM Yatırım Banner

Daha düşük karbonlu bir geleceği desteklemek amacıyla ürünlerin önemli potansiyelinden yararlanmaya çalışırken, Downstream genişleme planlarının ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın