Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan’dan Petrol Fiyatını Tırmandıracak Açıklama

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman, OPEC+ tarafından uygulanan petrol kesintilerinin devam edebileceği sinyalini verdi.
Suudi Arabistan’dan Petrol Fiyatını Tırmandıracak Açıklama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu yıl içerisinde OPEC+ ülkeleri tarafından hayata geçirilen petrol üretimine ilişkin kesintiler, fiyatlarda yukarı yönlü bir hareketi beraberinde getirdi. Alınan karar ile OPEC+’in önde gelen petrol üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya, bu yılın sonuna kadar petrol üretiminde kesintiye gideceğini duyurmuştu.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Salman, OPEC+ tarafından uygulanan petrol üretim kesintilerinin ihtiyaç duyulması halinde, gelecek yılın ilk çeyreğinden sonra da devam edebileceğini söyledi.

Geçen hafta , OPEC+ petrol üreticileri, Suudi Arabistan’ın mevcut gönüllü kesintiyi devam ettirmesi öncülüğünde 2024’ün ilk çeyreği için toplam günde yaklaşık 2,2 milyon varil gönüllü üretim kesintisi yapmayı kabul etti.

Prens Abdülaziz, OPEC+’nın toplantı öncesinde olası stokların oluşturulmasına yönelik bir analiz emri verdiğini ve bazı tahminlerin stoklarda günde 1,7 milyon varil kadar artış öngördüğünü söyledi. Geçen hafta kararlaştırılan kesintilerin stoklardaki artışı dengelemek için yeterli olması gerektiğini belirtti.

Suudi Prens ayrıca Rusya’nın ihracat yerine üretimi kısmayı tercih edeceğini söyledi. Petrol fiyatları, pek çok analistin kesintilerin Mart ayından sonra sona erebileceğini belirtmesi sonrasında kayıplarını artırmıştı.

GCM Yatırım Banner

Suudi Prens bin Salman, OPEC+’in kış aylarında Rusya için üretimi kesmenin zor olduğunu gördüğünü ve bu nedenle aylık bazda değerlendirme yapacağını söyledi. Brent petrol varil fiyatı yazım anında 78 dolar seviyesinde bulunuyor. Ham petrol ise 73 dolardan alıcı buluyor.

Petrol piyasasındaki gelişmeler doğrudan enerji fiyatlarına yansıyor ve bu da ülke ekonomilerinde enflasyonun tırmanmasında etkili oluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.