Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan’dan Kritik Enerji Hamlesi: Nükleer Yakıt

Enerji krizinin büyük sorun haline geldiği son yıllarda, ülkelerin bu konudaki hamleleri artıyor. Suudi Arabistan’dan açıklama geldi. İşte detaylar;
Suudi Arabistan’dan Kritik Enerji Hamlesi: Nükleer Yakıt
HABER GİRİŞ

Küresel çapta büyük bir sorun haline gelen enerji krizi, bazı ülkelerin yenilenebilir enerjilere yönelmesine ve bağımlılığı azaltmak için farklı yollar aramasına neden oldu. Öyle ki uluslararası araştırma merkezlerinin 2023 ve gelecek yıllar için paylaştığı raporlarda enerji başlığı hala risklerin arasında sayılıyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, ülkesinin enerji konusunda attığı adımları açıkladı. Bin Selman, Riyad’da düzenlenen konferansta konuştu ve Suudi Arabistan’ın iç piyasada kullanım ve ihracat için nükleer yakıt üretmeye çalıştığını duyurdu.

Yapılan son keşiflerin ülkede çeşitli uranyum portföylerini ortaya çıkardığını ifade ederek ülkede zengin çeşitli jeolojik alanlar olduğunu söyledi.

Yeraltı zenginlikleri açısından oldukça güçlü bir konuma sahip olan ülkede yapılacak çalışmaların uluslararası yükümlülükler ve nükleer yakıt çevrimi standartlarına uygun olarak kullanmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bin Selman, Suudi Arabistan’da nükleer reaktörler inşa edeceğini, ilk aşamada iki büyük ticari nükleer reaktörün inşa edileceğini, daha sonra ise bunun daha da genişleyeceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan, daha önce yaptığı açıklamalarda bugünkü yaptığı açıklamalara kanıt olur nitelikte konuşarak ülkede büyük miktarlarda uranyum olduğunu, bunları ticari olarak değerlendireceklerini söylemişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.