Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan’dan 30 İşadamı Resmi Görüşmeler için Geliyor

Kaynakların elde ettiği bilgiye göre Suudi Arabistan’dan işadamları inşaat, müteahhitlik ve akıllı şehirler gibi projeleri görüşmek için Türkiye’ye geliyor.
Suudi Arabistan’dan 30 İşadamı Resmi Görüşmeler için Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Zirvesi’nin ardından 17 – 19 Temmuz tarihlerinde Körfez turuna başlayacak. Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) içeren ziyaretlerle Türkiye’ye sermaye çekilmesi hedefleniyor. Kulis bilgilerinde ise 25-30 milyar dolar gibi bir miktarın adı geçiyor.

Milliyet yazarı Didem Özel Tümer’in haberine göre Erdoğan gitmeden, Suudiler ülkemize geliyor. Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al Hogail beraberinde 30 kadar işadamıyla Türkiye – Suudi Arabistan İş Forumu için İstanbul’a geleceği belirtildi.

İnşaat ve müteahhitlik, akıllı şehirler, kentsel gelişim ve gayrimenkul, uluslararası teknik müşavirlik sektör temsilcilerinin katılacağı 12 Temmuz’da yapılacak olan forumda, resmi heyet ve özel sektör temsilcileri ile ikili iş görüşmelerin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İş Forumu’na DEİK Ev Sahipliği Yapacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ev sahipliğinde yapılacak olan forumda, Suudi misafirler Ticaret Bakanı Ömer Bolat tarafından ağırlanacak.

Arap ve Türk İşadamları Derneği (ARTİAD) Başkanı Cemalettin Kerim’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez turunu ve ilişkilerin iyileşmesinin iş insanları için karşılıklı fırsatlar sunduğu belirtilirken, “Şu anda Türkiye’deki Suudi Arabistanlı firma sayısı bin 100’e ulaştı. 12 senede bu seviyeye ulaştı ve çok iyi gidiyor. Böyle devam etmesi için dua ediyoruz. Bundan zarar gelmez, tam tersine oradaki atıl sermaye Türkiye’ye gelebilir.” şeklinde konuştuğu aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Suudi Arabistan, Bahreyn, Kuveyt ve BAE’nin çok güçlü finans ve sermaye sahipleri olduğunu, teşvik edildiklerinde hem Türkiye’ye yatırım yapacaklarını hem de Türk ürünlerini başka ülkelerden alacaklarına buradan alacaklarını belirttiği de aktarılan bilgiler arasında yer alıyor.

Dış ticareti 800 milyar dolar olan Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye sadece 1 milyar dolarlık ticaret yaptığını ve bunun utanç verici bir rakam olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.