Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan’da Yüksek Enerji Fiyatları Büyümeyi Artırdı!

Suudi Arabistan ekonomisi artan enerji fiyatları ile yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterdi. Habere dair detaylar aşağıda;
Suudi Arabistan’da Yüksek Enerji Fiyatları Büyümeyi Artırdı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Suudi Arabistan’ın gayri safi yurt içi hasılasında (GSYİH) yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,8’lik büyüme kaydedildi.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan ülkenin yüksek enerji fiyatlarından yararlandığı bildirildi.

Suudi Arabistan Devlet İstatistik Ofisi, büyümenin büyük ölçüde petrol faaliyetlerindeki yüzde 23,1’lik artıştan kaynaklandığını iletti. Petrol hariç gayrisafi yurt içi hasılası ise aynı dönemde yüzde 5,4’lük büyüme gösterdi.

Rusya Ukrayna savaşının devam etmesi enerji fiyatlarında büyük yükselişlere sebep oldu. Bu yükselişin üzerine geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği’nin Rus petrolüne uygulanacak ambargo için anlaşma sağlandığı bildirilmişti.

Buna anlaşmaya göre yıl sonuna kadar Rusya’dan ithal edilen petrol miktarında yüzde 90 oranında düşüş olacağı söylenmişti.

GCM Yatırım Banner

Petrol Arz Açığını Suudi Arabistan Kapatacak

Küresel piyasaya arz edilen petrolde düşüş olması, fiyatlarda yukarı yönde baskı uygularken, Suudi Arabistan’dan gelen açıklamayla dengeler sağlanmıştı.

Suudi Arabistan, Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkisiyle petrol sektöründe üretiminin azalması durumunda doğacak arz açığının kapatılması için üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu bildirmişti

Üretimde artış olacağı beklentisi ile haftanın son işlem gününde, ham petrol fiyatlarında günlük kayıp yüzde 3’ün üzerine çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.