Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan OPEC+ Kararına Rağmen Asya Arzını Sürdürecek

Saudi Aramco, üretimde 500 bin varil kesme taahhüdüne tağmen Asyalı rafinerilere petrol arzını sürdürecek. Detaylar haberde...
Suudi Arabistan OPEC+ Kararına Rağmen Asya Arzını Sürdürecek
HABER GİRİŞ

Suudi Arabistan’ın petrol devi Saudi Aramco, konuyu bilen kaynakların bugün yaptığı açıklamaya göre üretimi 500 bin varil kesme taahhüdüne rağmen Asyalı rafinerilere petrol arzını sürdürecek.

Reuters tarafından aktarılan bilgiler Saudi Aramco’nun Mayıs ayında birkaç Kuzey Asyalı alıcıya tam ham petrol kontrat hacimleri tedarik edecek. Haber, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC+ olarak bilinen müttefiklerinin geçen hafta yılın geri kalanı için Mayıs ayından itibaren günde 1,16 milyon varil ekstra üretim kesintisi açıklayarak piyasaları şaşırtmasının ardından geldi.

Saudi Aramco’nun aylık tahsisi, planlanan üretim kesintilerinin dünyanın en büyük ham ithalat pazarı olan Asya’daki arzı sıkılaştırıp sıkılaştıramayacağının bir göstergesi olarak yatırımcılar tarafından dikkatle izleniyordu.

Asyalı bir rafineriden adını vermeyi reddeden bir kaynak, insanların ek gönüllü kesintinin arzı gerçekten etkileyip etkilemeyeceğini veya bunun sadece petrol fiyatlarını desteklemek için mi tasarlandığını merak ettiğini söyledi.

Bu arada OPEC+ duyurusunun ardından Brent ve ABD WTI ham petrol vadeli işlemleri geçen hafta yüzde 6 artarak en son Kasım ayında görülen seviyelere ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Saudi Aramco, geçen hafta aynı zamanda Asya’ya sattığı amiral gemisi Arab Light ham petrolünün fiyatlarını Mayıs ayında üçüncü ayda yükselterek piyasayı şaşırttı. Bunun yanında daha sıkı piyasa arzı beklentileri arasında Asyalı müşterilere yönelik diğer petrol kalitelerinin fiyatlarını da artırdı.

Asya’daki petrol talebinin ikinci çeyrekte zayıflaması bekleniyordu çünkü Asya’daki birçok rafineri Mayıs ayında toplam 1,15 milyon varil ham damıtma kapasitesini kapatma kararı aldı.

Ancak bazı yatırımcılar Çin’in petrol talebindeki toparlanma konusunda iyimser ve küresel petrol piyasalarının bu yılın ikinci yarısında sıkılaşmasını ve fiyatları varil başına 100 dolara yükseltmesini bekliyor.

Özel yatırım bankası Raymond James’in genel müdürü Pavel Molchanov da kesinti kararının, petrol ithal eden her ekonomi için bir vergi olduğunu söyledi. Molchanov, 100 dolara ulaşacak petrolden kaynakları olmayan Japonya, Hindistan, Almanya, Fransa gibi ülkelerin etkileneceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.