Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Suudi Arabistan Ekonomisi Küresel Krizlere Meydan Okuyor

IMF, Suudi Arabistan ekonomisi ile ilgili büyüme beklentilerini paylaştı. Tahminler hangi yönde? İşte detaylar,
Suudi Arabistan Ekonomisi Küresel Krizlere Meydan Okuyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF), Suudi Arabistan’ın pandemi kaynaklı durgunluk sürecinden sonra güçlü bir şekilde yeniden toparlandığını belirtti.

IMF’nin beklentisine göre Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi olan Suudi Arabistan, bu yıl yüzde 7,6, 2023’te ise yüzde 3,7 büyüyecek.

Artan petrol fiyatları, birçok ülke için büyük krizlere neden olabiliyorken, Suudi Arabistan gibi petrol zengini ülkeler için avantaja dönüşüyor.

Açıklanan raporda, Suudi Arabistan ekonomisinin, geçen yılda 3,2 büyüdüğü hatırlatıldı. Küresel çapta birçok ülkede enerji krizi, enflasyon, resesyon endişeleri, artan üretim maliyetleri ve gıda krizi gibi konular gündemde. Örneğin Almanya’da ekonomiye güven, enerji krizi nedeniyle 2008 krizi sonrası en zayıf seviyeye geriledi.

Aynı zamanda Avrupa’da resesyon ve enflasyon endişeleri, kısa süre önce Avrupa Merkez Bankası tarafından da teyit edildi. Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının etkilerinin de ciddi şekilde hissedildiği ortamda, Suudi Arabistan için 2022’ye yönelik yüzde 7,6’lık büyüme beklentisi oldukça dikkat çekiyor.

GCM Yatırım Banner

IMF’ye göre Suudi Arabistan, yaptığı kapsamlı reformlar, kontrol altında tutulabilen enflasyon ve sağlam finans yapısıyla, dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri olabilir. Bu tahminin yanı sıra, enflasyon ile ilgili beklenti, bu yıl yüzde 2,8, 2023 için yüzde 2,2 olacağı yönünde.

Paylaşımda, Suudi Arabistan’da petrol gelirlerinin sürdürülebilir şekilde yönetildiğine değinildi. Ayrıca bu süreci teşvik edecek önlemlerin alındığı ve politikaların da ileriye dönük yapıldığı aktarıldı. Güçlü denetimlerle ve dirençli finans sektörüyle, Suudi Arabistan için risklerin oldukça düşük olduğu ifade edildi.

Raporda dikkat çeken başka bir detay ise kadınların işgücüne katılma oranlarındaki artış. Suudi Arabistan’da çalışan kadın sayısının son dört yılda ikiye katlanarak ulaştığı yüzde 33’lük oran, 2030 hedefleri kapsamında belirlenen yüzde 30’luk ortalamayı aştı. Ayrıca genç nüfusun üretkenliği artırma konusundaki potansiyeli de ülkenin geleceği için büyük önem taşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın