Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Ekonomiye Güven 2008 Krizinden Bu Yana En Düşük

Avrupa’nın en büyük ekonomisinde tablo yine karamsar. Almanya’da yatırımcıların ekonomiye güveni enerji maliyetleri nedeniyle Ağustos’ta da geriledi.
Almanya’da Ekonomiye Güven 2008 Krizinden Bu Yana En Düşük
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya’da yatırımcıların ekonomiye olan güveni giderek azalıyor. ZEW ekonomik duyarlılık göstergesi, Ağustos ayında eksi 55,3’e geriledi. Piyasanın beklentisi eksi 53,8 olurken, ekonomiye olan güveninin bir önceki aya kıyasla zayıflamaya devam ettiği görüldü. Endeks 15 Kasım 2021 tarihinde eksi 55,2, 2008 ekonomik krizinde ise eksi 63,0 seviyesindeydi.

Böylelikle Almanya’da yatırımcı güveni son 14 yılın en düşük seviyesine gerilemiş oldu. Ağustos ayında mevcut koşullar endeksinde de tablo karamsar. Bir önceki ay eksi 45,8 olan endeks, Ağustos’ta eksi 47,6 olarak kaydedildi.

Raporda, mevcut ekonomik durumun bir önceki aya kıyasla daha kötüleştiği ve bir sonraki tahminler için de beklentilerin düşürülmek zorunda kalındığı aktarıldı.

Almanya’da Artan Enerji Fiyatları En Büyük Sorun

Avrupa’nın en büyük ekonomisi, dünyanın diğer birçok ülkesi gibi artan gıda, emtia ve enerji fiyatlarıyla mücadele ediyor. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulayan ilk ülkelerden birisi Almanya’ydı.

Enerji sektörüne ilişkin alınan kararlar maliyetleri artırırken, bu durum beraberinde yüksek enflasyonu getirdi. ZEW ekonomiye duyarlılık endeksine ilişkin raporda, beklentilerin 2020 yılının Mart ayında başlayan Covid-19 belirsizliğinden bile daha kötü durumda olduğuna dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyon ve bunun  hanehalkı üzerinde yarattığı yükler nedeniyle ticaret sektörü için kazanç beklentilerini yansıtan göstergenin ise eksi 54,2 puana gerilediği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.