Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sürücü Adayları için Yeni Dönem! Düzen Değişti

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, sürücü kurslarında önemli değişikliklere giderek, özellikle elektrikli araçların eğitim ve sınav süreçlerini yeniden düzenledi. İşte detaylar;
Sürücü Adayları için Yeni Dönem! Düzen Değişti
HABER GİRİŞ

Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği’nde önemli değişikliklere gitti. Yapılan düzenlemelerle birlikte, sürücü kurslarında kullanılacak araçların teknik özellikleri ve eğitim süreçleri yeniden düzenlendi.

9 Temmuz 2024 Salı günkü Resmi Gazete kararları kapsamında, eğitim araçlarının çeşitliliği artırılırken, sürücü adaylarının eğitim süreçleri de güncellendi.

Yönetmelikte yapılan değişikliklere göre eğitim araçlarının net motor gücü ve ağırlık limitleri belirlenirken, elektrikli araçların özel şartları da düzenlendi. Ayrıca sınav süreçlerinde simülatörlerin ve farklı engel gruplarına uygun araçların kullanımı da teşvik edildi.

Akan trafikte eğitim alacak düzeye gelen kursiyerlerin direksiyon eğitimi ders süreleri A1 ve A2 sınıfı sertifikalar için 10 saat, B sınıfı sertifikalar için 12 saat, C ve E sınıfı sertifikalar için 25 saat, D sınıfı sertifikalar için 30 saat, F sınıfı sertifikalar için 10 saat, H (motosiklet) sınıfı sertifikalar için 10 saat ve H (otomobil) sınıfı sertifikalar için 12 saat olacak.

Yeni düzenlemelerle birlikte, sürücü kurslarının eğitim kalitesi ve standartları yükseltilerek, trafik güvenliğine katkı sağlanması hedefleniyor.

GCM Yatırım Banner

Elektrikli Araçlarla Yeni Sınav Kuralları!

Yerli ve milli araç Togg’un trafikte yer almasıyla elektrikli araçlara yönelik de düzenleme yapılmış oldu. Orta Anadolu Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Serdar Tepeöz, Türkiye Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

Tepeöz, “Mevcut sınavda kursiyerlere aracın motor bölümünü soruyoruz ancak yeni yönetmelikle birlikte elektrikli araçla sınav yapabilmenin de önü açılacak. Yerli araç Togg gibi elektrikli araçlarda motor bölümü bulunmuyor. Dolayısıyla adaylar sınava giremiyordu, bunun önünü açtık.” dedi.

Kaput açıldıktan sonra sorulan soruların azaltılacağını ileri süren Tepeöz, artık teknolojiye ayak uydurulacağına dikkat çekti.

Yeni yönetmelikte, engelli kursiyerlerin gittikleri sürücü kurslarında engellilere uygun araç bulunmadığı takdirde, kendi araçlarıyla sınava girebileceğinin de altını çizdi.

Yazılı sınavı geçmesine rağmen 5 kez direksiyon sınavından kalan kursiyerlerle ilgili de düzenlemenin yer alacağını söyleyen Tepeöz, kursiyerin 3 yıl boyunca yazılı sınav hakkının baki kalacağını dile getirdi.

Kursiyerlerin, 3 yıl içinde başka bir kursa gidip kayıt olduktan sonra yazılı sınava girmeden direksiyon eğitimini alıp, direksiyon sınavına girebileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.