Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Süresiz Nafaka için Aile Hukuku Revizyonu Gelecek

Adalet Bakanı Tunç, süresiz nafaka ve konut kiralarında yüzde 25 zam sınırı hakkında açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde…
Süresiz Nafaka için Aile Hukuku Revizyonu Gelecek
Yorum

NTV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, soru işaretleri yaratan süresiz nafaka ihtilafına açıklık getirdi. Aile hukukunda değişikliğe gidileceği bilgisini paylaşan Tunç, arabulucu yönteminin geleceği sinyalini verdi.

Adalet Bakanı, “Özellikle aile hukuku ile ilgili geniş bir çalışmamız var. Aile hukukunu sil baştan ele alacağız. Aile hukukunda arabuluculuğu getirmek lazım” dedi.

Son dönemde revaçta olan arabuluculuk seçeneğinin başka ülkelerde de iyi işlediği yorumunu yaparak şöyle konuştu:

“Aslında birçok ülkede aile hukuku alanında arabuluculuk uygulaması iyi gidiyor. Türkiye’de de aile hukukunda arabuluculuk söz konusu olursa. Boşanma, tazminat, nafaka sorunları ile ilgili arabuluculuk olabilir. Vatandaşların mağduriyetini gidermemiz lazım. Her iki tarafı da dikkate alarak bir çözüm bulunmalı.”

Yüzde 25 Zam Sınırı Aşılabilir

Kira davaları için yarından itibaren başlayacak olan arabuluculuk uygulaması hakkında değerlendirmede bulunan Tunç, “Kat mülkiyeti davaları da zorunlu arabuluculuk kapsamında. 1 ay içinde uzlaşma sağlanırsa mahkemeye gidilmeyecek. Tabii anlaşmak zorunda değil taraflar. Yargı yolu açık, kapatılmıyor. Anlaşma sağlanabilirse konu dostane bir şekilde çözülmüş olacak” dedi.

Gelecek yıla kadar uzatılan konut kiralarında tavan zam uygulamasının devre dışı olma ihtimali hakkında da bilgi vererek, ev sahibi ve kiracının aralarında anlaşması halinde yüzde 25 zammın üzerine çıkılabileceğini söyledi.

Tunç, “İki taraf istedikten sonra yüzde 25 sınırı da aşılabilir. Buradaki yüzde 25 sınırı şudur; ev sahibi kiracısına yüzde 25’in üzerinde bir kira artışını dikte edemez. Eğer kiracı ile kiralayan anlaşıyorsa o ayrı bir konu. Süre ortaya koyabilir, tahliye taahhüdü ile ilgili konu var” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu