Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sunak ile İngiltere’de Fracking Yasağı Tekrar Devrede!

Sunak, partisinin 2019 yılındaki manifestosunda belirtilen İngiltere'de fracking yasağına bağlı olduğunu duyurdu. Haberin detayları aşağıda;
Sunak ile İngiltere’de Fracking Yasağı Tekrar Devrede!
HABER GİRİŞ

İngiltere’nin 2022 yılında üçüncü Başbakanı Rishi Sunak, borçlu ve alıcı arasında borcun yeniden yapılandırılması ile sonuçlanan moratoryumu yeniden gündeme getirdi. Sunak, fracking yasağını taahhüt etti. Böylece İngiltere’nin eski Başbakanı Liz Truss yönetiminin aldığı kararı tersine çevirdi.

Truss, başbakan olarak görev yaptığı kısa dönemde ülkenin enerji arzını güçlendirmenin bir öncelik olduğunu savunarak, hidrolik kırma konusundaki moratoryumu kaldırmıştı. Sunak ise kendisine yöneltilen fracking hakkındaki soruya, 2019 manifesto taahhüdünün yanında olduğunu söyledi.

İngiltere’de hidrolik kırma yasağı anlamına da gelen fracking yasağının Sunak tarafından revize edildiği doğrulandı. Başbakan sözcüsü, 2019 genel seçimlerinde de belirtilen yasağa bağlı kalınacağını söyledi.

İngiltere’nin Jeolojik Yapısı Fracking Tekniğine Elverişli Değil

Financial Times’ın haberine göre fracking, son yıllarda İngiltere’de son derece bölücü bir konu. Fosil yakıt şirketleri ise fracking tekniği ile ülkenin pahalı gaz ithalatına bağımlılığını azaltabileceğini düşünüyor. Ancak bilim adamları, İngiltere’nin jeolojisinin bu tartışmalı tekniğe uygun olmadığını belirtti.

Doğru dengelenmediği zaman depreme de neden olduğu söylenen fracking tekniğinin ilk olarak 2019 yılında tanıtılmasının ardından aynı sene içerisinde yasaklandığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Haberde İngiltere’nin Gölge Enerji Bakanı Alan Whitehead açıklamalarına da yer verildi. Sunak’ın yaz aylarında karada daha fazla rüzgar santral inşa etmeme sözü hatırlatılan bakana, bu durumun geçerliği soruldu.

İklim koşullarına bağlı olmayan enerji üretimine geçileceğini bildiren Whitehead, “Daha ​​fazla açık deniz rüzgarı ve daha fazla nükleer santral. Bu hükümet bunu sağlayacak!” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın