Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sunak Enflasyonla Mücadelede Uygulanan Politikaları Savundu

İngiltere Başbakanı Sunak yaptığı açıklamada ülkedeki kalıcı enflasyonun, uygulanan politikaların yanlış olduğu anlamına gelmeyeceğini kaydetti. İşte detaylar;
Sunak Enflasyonla Mücadelede Uygulanan Politikaları Savundu
HABER GİRİŞ

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak bugün yaptığı açıklamada ülkedeki ekonomik durumu değerlendirdi. İngiltere’de enflasyonun beklenenden daha kalıcı olduğuna işaret eden Sunak, bu durumun kalıcı enflasyonla mücadele etmek için uygulanan politikaların yanlış olduğu anlamına gelmediğini bildirdi.

İngiltere’de milletvekillerinden oluşan bir komiteye seslenen Sunak, “Onlar doğru olanlar” ifadelerini kullandı.

Kalıcı enflasyonla mücadele kapsamında para politikası, sorumlu maliye politikası veya arz tarafı reformunun enflasyonu düşürmek için kullanılması gereken doğru araç olduğuna dikkat çekti.

Ulusal İstatistik Ofisi tarafından İngiltere’nin Mayıs ayı enflasyonu bir önceki aya göre değişmeyerek yıllık yüzde 8,7 artmıştı. Enflasyon oranı, Mayıs’ta beklenenden daha yüksek gelmişti.

Piyasa analistleri ülkenin Mayıs ayı ana tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) yıllık yüzde 8,4′lük bir artış bekliyordu. Aylık bazda ise enflasyon yüzde 0,7 artış göstermişti.

GCM Yatırım Banner

Uçucu enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon ise Nisan’daki yüzde 6,8’e kıyasla yıllık yüzde 7,1 artış kaydetmişti. Böylece çekirdek enflasyon, Mart 1992′den bu yana en yüksek seviye görmüştü.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), Haziran toplantısının ardından politika faiz oranını 50 baz puan artırarak yüzde 5 seviyesine çıkartmıştı. Haziran’daki faiz kararı ile banka üst üste 13’üncü kez ülkede faiz artırmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.