Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stopaj İndirimine Ek Süre Getirildi

Türk lirası mevduatları için stopaj indirimi uygulamasında tarih değişti. İndirimin süresi 6 ay daha uzatıldı. Ayrıntılar haberde;
Stopaj İndirimine Ek Süre Getirildi
HABER GİRİŞ

Vergi kesintisi anlamına gelen stopaj için indirimi içeren, “193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun Geçici 67’nci Maddesinde Yer Alan Tevkifat Oranları Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayım tarihi itibarıyla yürürlüğe giren kararla birlikte Türk lirası mevduatları için stopaj desteğinin süresi 6 ay uzatıldı.

İndirim uygulamasının son tarihi 30 Haziran 2022 olarak belirlenmişti ancak bugün çıkan kararda uygulama tarihi yıl sonuna ertelendi. Böylece indirim için son tarih 31 Aralık 2022 olarak güncellendi.

Türk lirası mevduatlarına ek olarak vadeli, vadesiz mevduat faizleri ve kar paylarına uygulanan tevkifat oranlarının süresinin de bu tarihe uzatılması kararlaştırıldı.

Söz konusu kararın, bankalarda açılan Türk lirası mevduat ve katılım hesaplarının yanı sıra altın depo hesapları, altın cinsinden katılma fonu hesaplarıyla işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesaplarından dönüşüm fiyatı üzerinden Türk lirasına çevrilen mevduat ve katılma hesaplarında da uygulanacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

31 Aralık 2022 tarihine kadar stopaj oranları şu şekilde uygulanacak:

• Vadesi 6 aya kadar olan hesaplarda yüzde 15 yerine yüzde 5,
• Vadesi 1 yıla kadar olanlarda yüzde 12 yerine yüzde 3,
• Vadesi 1 yıldan uzun olanlarda ise yüzde 10 yerine yüzde 0.

Ayrıca bugün itibarıyla 31 Aralık’a kadar iktisap edilen, ipotek finansmanı kuruluşları tarafından ihraç edilen varlığa dayalı menkul kıymetler, ipoteğe dayalı menkul kıymetler, ipotek teminatlı menkul kıymetler ve varlık teminatlı menkul kıymetlerden elde edilen kazançlara uygulanacak tevkifat oranı yüzde 5 olarak belirlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın