Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stoltenberg: Ukrayna’ya, NATO’ya Katılım için Davet Yollayacağız

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Litvanya’da gerçekleştirilen zirvede açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor…
Stoltenberg: Ukrayna’ya, NATO’ya Katılım için Davet Yollayacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi’nin ardından açıklamalarda bulundu. Stoltenberg’in gündeminde, NATO’ya üyeliği söz konusu olan Ukrayna vardı.

Ukrayna’nın NATO’nun bir üyesi olacağını doğruladıklarını ve üyelik hareket planının Ukrayna için kaldırılmasını onayladıklarını belirten Stoltenberg, “Müttefikleri onayladığında ve koşullar karşılandığında Ukrayna’ya üyelik için bir davet yayınlayacağız” açıklamasında bulundu.

Şu andaki acil meselenin Ukrayna’nın varlığını devam ettirebilmesi olduğunu ve şu anda aylardan bu yana askeri yardımın Ukrayna için devam ettiğini sözlerine ekledi. Çin’in NATO’nun düşmanı olmadığını ve angaje olmaya devam etmeleri gerektiğini vurgulayan Stoltenberg, Çin’in kural odaklı uluslararası düzene meydan okuduğunu söyledi.

Çin’in Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını kınamadığını belirten Stoltenberg, “Bizler hep birlikte çalışarak Çin’in aşındırıcı davranışlardan uzak kalabilmek için birlikte çalışacağız. Müttefiklerimiz pozitif mesaj göndermiştir. Desteğimiz devam etmektedir. Bu paketin içerisinde pratik destek var.” diye konuştu.

İsveç ve Finlandiya’nın Üyeliği

Müttefiklerin savunma harcamalarını yüzde 2’ye çıkarma, daha sonra bunu artırma konusunda uzlaştığını aktaran Stoltebberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Krıstersson ve ben birlikte bir görüşme gerçekleştirdik ve İsveç’in üyeliği yönünde tarihi bir adım attık” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Finlandiya ve İsveç’in üye olmasının ittifakı daha güçlü kılacağını belirtti. Stoltenberg, NATO’nun yeni üyelere ve genişlemeye açık olduğunu belirterek, “Rusya’nın hiçbir şekilde özgür, egemen ve bağımsız uluslara katılmasının önünde engel olamayacağı mesajı var. Ukrayna’ya da daha önce hiç vermediğimiz mesajı verdik; üyelik perspektifi.” diye konuştu.

NATO’nun genişlemesinin, müttefiklerin ve aday ülkelerin kararı olduğunu, egemen ülkelerin kararına Moskova’nın karışamayacağını ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.