Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Stoltenberg: Ukrayna’nın Hak Ettiği Yer NATO’dur

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, NATO'nun savaşın sonuna kadar Ukrayna'ya destek olacağına dair söz verdi. Detaylar haberin içerisinde;
Stoltenberg: Ukrayna’nın Hak Ettiği Yer NATO’dur
HABER GİRİŞ

Rusya’nın 24 Şubat 2022’deki haksız Ukrayna işgalinden bu yana Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün ilk kez Ukrayna’yı ziyaret etti. Stoltenberg’in Ukrayna’nın başkenti Kiev’e düzenlediği sürpriz ziyarette ülkeye Rus işgalinde destek sözü verdi.

Stoltenberg ziyaretinde, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüştü. Görüşmenin ardından resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Kiev’de olmaktan ve Zelenskiy ile görüşmekten onur duyduğunu bildirdi.

Ukrayna’nın Yeri Avrupa-Atlantik Ailesidir

NATO tarafından yapılan açıklamada, Stoltenberg ile Zelenskiy’nin basın toplantısı düzenlediği yer aldı.  Stoltenberg, “Ukrayna’nın hak ettiği yer Avrupa-Atlantik ailesidir. Ukrayna’nın hak ettiği yer NATO’dur.” ifadelerini kullandı.

NATO’nun desteğinin bunu mümkün kılmaya yardımcı olacağına işaret etti. Çok yıllık bir destek girişimi ile Ukrayna’nın Sovyet dönemi teçhizatı ve doktrinlerinden NATO standartlarına geçişinin destekleneceği ifade edildi. Ayrıca NATO ile Ukrayna’nın tam birlikte çalışabileceğinin altı çizildi.

Söz konusu durumunsa NATO’nun Ukrayna’ya uzun vadeli taahhüdünün bir kanıtı olduğuna dikkat çekildi. Savaşın ne zaman sona ereceğini bilmediklerine işaret eden Stoltenberg, ancak Rusya’nın saldırganlığının durdurulması gereken zehirli bir model olduğunu savundu.

GCM Yatırım Banner

Tüm bu sebeplerle NATO’nun Ukrayna silahlı kuvvetlerini güçlendirmeyi devam etmemesi gerektiğini vurguladı.

Ukrayna için Güvenli Bir Yer

Stoltenberg yaptığı açıklamada, NATO’da sağlam ve güçlü düzenlemelerin yürürlükte olduğundan emin olunması gerektiğini ve Ukrayna için güvenli bir yere işaret etti.

NATO tarafından yayımlanan metinde, Stoltenberg’un ziyaretini Zelenskiy ile birlikte Uluslararası Topluluklar ve Bölgeler Zirvesi’nde bir konuşma yaparak bitirdiği yer aldı.

Ukrayna’nın savaş sonrası yeniden yapılanma çabalarına övgüde bulunan Stoltenberg, “Saldırganla savaşma, toprağınızı özgürleştirme ve daha parlak bir gelecek için çalışma kararlılığınız bana çok net bir şekilde şunu söylüyor: Ukrayna galip gelecek.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.