Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sterlinde Gözler Hükümete Çevrilirken Piyasaya İyimserlik Hakim

Bugün, İngiltere finansal piyasaları için kritik önem taşıyan açıklamalar bekleniyor. Sterlin, olumlu duyarlılıkla yükseliyor.
Sterlinde Gözler Hükümete Çevrilirken Piyasaya İyimserlik Hakim
HABER GİRİŞ

İngiltere finansal piyasaları, hükümetin Eylül’ün sonlarına doğru açıkladığı 50 yılın en büyük vergi indiriminden bu yana çalkantıda. Paketin sterlinin dibe vurması gibi sert olumsuz etkileri, hükümetin vergi planında u dönüşü yapmasına yol açsa da durum düzelmedi.

Cuma günü İngiltere’nin Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng görevden alınmasıyla Birleşik Krallık para birimi yüzde 1’in üzerinde çökerken bugünkü beklentilerle yükseliyor.

Sterlinin dolar karşısında değerini yansıtan GBP/USD paritesi, Cuma günü 1,13’den 1,11’e düştükten sonra bugün 1,12-1,13 aralığında yüzde 1’e yakın artıda fiyatlanıyor.

Sterlin Dolar Paritesi Yükseliş
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Nedeni ise bugün İngiltere Başbakanı Liz Truss tarafından açıklanması beklenen, vergi planlarında daha fazla geri adım.

Yeni atanan İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, hafta sonunda yaptığı açıklamada Başbakan Liz Truss’un planlanan vergi indirimlerini daha çok tersine çevirme konusunda hiçbir ihtimalin masadan kalkmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Piyasalarda tüm dikkatler, hükümetin ne yönde adım atacağına odaklanırken İngiltere Maliye Bakanı Hunt’ın bugün yapacağı duyuru kritik önem taşıyor.

Hunt’ın hafta sonu verdiği mesajlar, yatırımcılar tarafından hoş karşılandı çünkü maliye bakanı olarak önceliğinin, selefi gibi büyüme olduğunu ancak bunun istikrarla
destekleneceğin” vurguladı.

Hunt, ekonomiyi büyütme güdüsü doğru olsa da çok ileri ve çok hızlı ilerlediklerini aktardı. Dolayısıyla bugün Hunt’ın sunacağı orta vadeli mali planlarının piyasaların yararına olması bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın