Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sterlin Üzerindeki Baskı GBP/USD’yi 1,32 Sınırında Bırakıyor

GBP/USD paritesi, Avrupa seansının erken saatlerinde 1,32 dolar civarında kalırken, İngiltere istihdam verilerinden etkilenmediği gözlendi.
Sterlin Üzerindeki Baskı GBP/USD’yi 1,32 Sınırında Bırakıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sterlin üzerindeki baskının devam etmesi, GBP/USD paritesinin toparlanma hareketlerini sınırlandırıyor. İngiliz sterlini, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) politika açıklamaları öncesinde talep bulmakta zorlanırken, yakın vadede bir toparlanmaya işaret etmiyor.

Birleşik Krallık’taki Omicron vakaları günde 200 bin civarında seyrediyor. İngiltere Başbakan Yardımcısı Dominic Raab, Omicron varyantının bulaştıktan sonra hastanelerde yaklaşık 250 kişinin olduğunu açıkladı. Ancak bu sayının ciddi bir şekilde artabileceği uyarısında bulundu.

BOE, Omicron varyantının ileriye dönük ekonomik aktivite üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağını anlmaya çalışırken, politika sıkılaştırma konusunda temkinli duruşunu da koruyabilir. Erken saatlerde açıklanan istihdam rakamları ise Ekim ayında işsizlik oranının %4,2’ye gerilediğini gösterdi.

Bu gelişmeler yaşanırken GBP/USD paritesi TSİ 13:00 sularında %0,11 oranında artıda 1,3225 dolarda seyretmeye başladı.
GBP/USD Paritesi Yüzde 0,11 Yükseliş
Kaynak: Paratic Piyasalar

Parite dünkü işlemlerde hareketli bir seyir izledi ve yükseliş denemeleri gerçekleştirdi. Güne düşüşle başladıktan sonra 1,3270 dolara kadar yükseldi. Ancak buradan hızlı bir geri çekilme kaydederek günü 1,3209 dolardan tamamladı.

GBP/USD paritesi bugünkü işlemlere 1,3208 dolardan başladıktan sonra Asya seansında düşüş kaydetti. 1,3190 dolara kadar gerileyen parite, Avrupa seansına doğru hafif yükseldi. TSİ 10:00 sularında 1,3215 dolara kadar yükselen parite, bir miktar gerileyip yeniden yükseldi.

GCM Yatırım Banner

1,3220 doların üstündeki seyrini korumaya çalışan paritede yukarı yönde 1,3236 ve 1,3249 dolarda bulunan direnç noktaları izleniyor. Aşağı yönde ise 1,32 ve 1,3177 dolardaki destek noktaları takip ediliyor.

Paritenin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık %0,18 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık bazda %1,51 oranında gerileyen parite, geçen yılın aynı zamanına göre %0,8 oranında daha düşük bir seviyeden alıcı buluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.