Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Starbucks’a Büyük Şok! Zincirin Halkaları Dağıldı

ABD’li kahve zinciri Starbucks’ın piyasa değeri, şirketin satışlarının düştüğüne yönelik beklentilerin ortaya çıkmasıyla 20 günde 12 milyar doların üzerinde düştü.
Starbucks’a Büyük Şok! Zincirin Halkaları Dağıldı
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri merkezli kahve zinciri Starbucks, İsrail ve Filistin arasında yaşanan gelişmelerin ardından tüm dünyanın gündemine yerleşti. Şirketin hisselerine sahip olan yatırımcılar, satışların yavaşladığına yönelik endişe duyuyor.

Starbucks hisselerinde kayıp serisi 12’inci güne kadar uzanırken piyasa değerinde 20 günlük süreçte 12 milyar doların üzerinde bir düşüş gerçekleşti.

Hisseler, 1992’de gerçekleşen halka açılmadan bugüne kadarki en uzun düşüş serisine tanıklık etti. Hisseler, müşterilere özel promosyonlu ürünlerin verildiği “Kırmızı Kupa Günü” olarak anılan ve ABD’de binlerce çalışanın iş bıraktığı 16 Kasım’dan bu yana yüzde 10’dan fazla değer kaybetti.

Şirketten binlerce çalışan, 16 Kasım’da çalışma şartlarının iyileştirilmesi isteğiyle grev kararı almıştı.

“Filistin ile Dayanışma”

Şirketin işçi sendikasının X sosyal medya platformu üzerinden “Filistin ile Dayanışma!” ifadeleri üzerine Starbucks’ın sendikayı dava etme kararı, büyük tartışmalara ortam hazırlamıştı. Devam eden süreçte hem sokaklarda hem de sosyal medya üzerinden şirket için yoğun protestolar düzenlenmişti.

GCM Yatırım Banner

Bunların yanında Starbucks İcra Kurulu Başkanı, Çin merkezli kahve zinciri Luckin Coffe’nin yoğun taleple hızla büyümesinin Çin’de Starbucks için rekabet baskısı oluşturduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.